Deneysel akut renal yetmezlikte böbrek tüplerinin ışık ve elektron mikroskobik görünümü
Light and electron microscopic appearance of the renal tubule in experimentally induced acute renal failure
- Tez No: 173243
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1976
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Çalişmamajsdajgeniş spektrumlu üç antibiyotiğin«-Kana- myeinçGentaınieinjCephaloridineT başka araştırıcılar tarafın dan özellikle klinik olarak belirlenen 5ne£rotoksik etkisini j bir memeli örneği olan sıçanlarda v lethal dozlarının intrape ritoneal olarak enfeksiyonundan, sonra, ikinci günden {dokuzun cu güne kadar ^hergün her gruptan alınan birer örnekte v rutin işlemlerden sonra ışık ve Elektron mikroskobu düzeyinde göz lemeye çalıştık* SonuçtajKanamycin'in özellikle proksimal tüplere 5 ikin cil olarak interstisyum ve Henle kulpuna 5 Gentamicin' in özel likle proksimal, ikincil olarak distal tüplere jCephalor idine' in ise Özellikle proksimal tüplere ve daha az olarak da Hen le kulpu ve distal tüp hücrelerine toksik etki gösterdiğini saptadık r Bu etki ; ışık mikroskobik olarak s kendini tüp lümeale- rinde silendir ve eoainofilik amorf bir materyel varlığı ve proksimal tüp hücrelerinde giderek artarı vakuolis5asyonvhüc» relerin lümene bakan yüzlerinde parçalanma v distal tüplerde genişleme ve epitellerin.de yassılaşma ile göstermekteydi t.5Hip lümenlerindeki myelin figürü tipinde oluşumlar v,mikrovillua% tabanlarındaki kese sekili.! genişlemeler ve özellikle distal tüp mikrovilluö sayısında azalma ile boyutlarındaki değişiklik tüp epitel hücreleri içindeki çoğunlukla içi boş görünümlü o- lan vakuuller^mitokondrilerdeki dejenerasyon ve muhtemelen ge nişlemiş endoplazmik retikulumvbu etkinin Elektron mikroskobik delilleriydi " Diğer araştırıcılar gibi bizde s araştırmamızda glome- rüllerde ve bazal membr ani arda patolojik bir görünüme rastla madık « Bu bulgulara göre v diğer araştırıcılar tarafından da değinildiği gibi /bu antibiyotikleri gerek kullanmadan önce gerekse kullanım sırasında öncelikle böbrek işlevlerinin kont rol edilmesi gerektiği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
SUMHAHX IGHT Aim ELECTRON MICROSCOPIC APPSARANCB OF TBB RENAL TUBULE II «XPBBIMSHTALLY mmm acute rshal failure In this research the aephretexi© effects of three aatibieties ?*aBafûyo&ateeatâiayeia md Oephaloridiae were gtudifsd©ri@d frea the gseeoad up to the aiath day following drug adffliaistratioft,eft@ aaiml »f each group wae exaaiaed by both light and IIcKstre» microscopy aft©? roirtise pre» Miration of Bpeci»eas{ !fae toxic effects discovered at th© end of the iaveetigatioa were ao follows $¥aaa