Milli Mücadele döneminde propaganda faaliyetleri ve Atatürk'ün propagandacı kişiliği
Propaganda activities and Atatürk's role in it during the period of National Struggle
- Tez No: 173242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SARIBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Milli Mücadele, bir milletin bütün varİıkianyla savaştıği, dünyada bir benzeri olmayan bağımsızlık mücadelesidir. Bu mücadelede, fiziki kuvvetlerin yanında, bugün teknolojik gelişmelerle, daha etkin hala gelen propagandanın da yeri büyüktür. Mustafa Kemal'in Miiii Mücadele'nin başında, aynı zamanda bir propaganda savaşını ustalıkla uygulaması Türk milletinin en büyük şansı olmuştur. Bu çalışmada, öncelikle Mondros Müîakeresi'nden sonraki Anadolu'daki halkın bulunduğu Sosyo-Psikoiojik ortam ve işgalcilerin durumu ortaya konulmuştur. Müteakip bölümlerde Miiii Mücadele tarafların uyguladığı propagandalar örnekleriyle açıklanmaya çalışılmıştır. 'Bu hususta özellikle Meciis'in ilk açıldığı günlerde kurulan, İrşad Encümeni ve Anadolu Ajansı'nın kurulması propaganda açısından çarpıcı örneklerdir. Yine istanbul ve Anadolu basınının mücadele boyunca ortaya koydukları tavırlar son derece dikkat çekicidir. Son bölümde Mustafa Kemal'in bu konudaki dehası kişilik özellikleri de belirtilerek açıklanmıştır. Yine Cumhuriyet döneminde Atatürk'ün propagandaya yönelik çalışmaları da ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
sv ABSTRACT The Independence war occurred in our country is a peerless straggle in which ali the members of the nation defended their country with aii their national pride. In this struggle, aside with the physical base, the place of propaganda, which now has become much more important with the technological development, was very important and had played a very important role throughout the war. Mustafa Kemal Atatürk' s attitude towards making propaganda was the Turkish People's luck, because from the very beginning of the independence war, Atatürk practiced propaganda The war occurred both in the battle fields and also in every part of country. In this study, the situation after the Mondros cease-fire and the social-economical situation which the common people faced and also the situation of the occupying forces was examined. In the subsequent sections, the propaganda practiced by both sides throughout the National Struggle was studied. From this aspect especially the foundation of“Irsad Council”and the Anatolian Agent are two striking examples of propaganda practices done. Also the attitude of Istanbul and Ankara presses throughout the war were very remarkable. In the last section, Atatürk' s great ability on making propaganda was explained aside with his personal characteristic. Also Atatürk' s practises on propaganda during the Republic Period was studied.