Deneysel gentamisin nefrotoksisitesinde üriner enzim aktivitelerinin önemi
The Importance of urinary enzyme activities in dogs with experimentally induced gentamicin nephrotoxicity
- Tez No: 37847
- Danışmanlar: PROF.DR. VEYSİ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, akut renal yetmezliğe bir model olarak oluşturulan deneysel gentamisin nefrotoksisitesinde, üriner enzim aktiviteleri ve enzim/kreatinin oranı gibi yeni diyagnostik ve prognostik prosedürlerin teşhis ve prognozdaki önemleri araştırıldı. Ayrıca bu parametrelerin rutin teşhiste kullanılan diğer metotlarla karşılaştırmaları yapıldı. Araştırmada 2'si kontrol, 7'si deneme grubu olmak üzere toplam 9 köpek kullanıldı. Deneme grubunu oluşturan köpeklere nefrotoksisite oluşturmak amacıyla, 10 mg/kg dozunda ve 8 saat aralıklarla, günde 3 kez (8.00, 16.00, 24.00) olmak üzere, 10 gün süreyle Gentamisin sülfat enjeksiyonları yapıldı. idrar ve kan örnekleri, deneme öncesi 2 ve deneme boyunca 9 kez olmak üzere, gün aşın periyotlarda alındı. İdrar örnekleri ultrason kontrolündeki sitosentezis yoluyla, kan örnekleri vakumlu tüpler kullanılarak alındı. İdrar örneklerinde N-asetil-B-D- glukozaminidaz (NAG), $- glutamil-transferaz (GGT) ve Alkalen fosfataz (ALP) enzim aktiviteleri, kreatinin (ÎKR), protein (İPr), glikoz (İGLU) ve elektrolit (İCa++, İP+, İNa+, İK+) konsantrasyonları ölçüldü. İdrar dip stik ve sedimentin mikroskobik muayeneleri yapıldı. Kan örneklerinde kan üre nitrojen (BUN), serum kreatinin (SKR), total protein (TP), albumin (ALB), glikoz (GLU) ve elektrolit (Ca++, P+ Na+, K+) konsantrasyonları ölçüldü. İdrar protein/kreatinin (İPr/İKR) oranı ve günlük protein kayıpları (Gün.K) hesaplandı. İdrar ve serumda ölçülen elektrolit konsantrasyonları ve glikozun fraksiyonel klirensleri belirlendi. Deneme öncesi 2 kez, deneme boyunca da 3. kez olmak üzere 5 defa sodyum sulfanilat klirensi ölçüldü. Deneme boyunca tüm köpeklerde günlük klinik muayeneler yapıldı. Denemenin 11. gününde l'ikontol 2'si deneme grubundan olan 3 köpeğin, 12. günde üremik koma nedeniyle uyutulan 2 köpeğin ve deneme sonunda da kalan 4 köpeğin otopsileri ve histopatolojik incelemeleri yapıldı. Tüm köpekler denemenin 7. gününde başlayan ve giderek artan şekilde gentamisin nefrotoksisitesinin klinik belirtilerini (anoreksi, halsizlik, kusma, abdominal ağrı, kanlı diyare) gösterdiler. Denemenin 12. gününde, 2 köpekte üremik koma belirtileri (salivasyon, kusma, sık soluma, nöbetler ve diyare) tesbit edildi. Denemenin 8. gününde tüm köpeklerde hematuri, proteinuri, glikozuri ve idrar sedimentinde granular kastların varlığı tesbit edildi. BUN, SKR ve P+ ve K+ konsantrasyonlarında sırasıyla denemenin 3, 9 ve 13.
Özet (Çeviri)
“ The Importance of Urinary Enzyme Activities in Dogs With Experimentally Induced Gentamicin Nephrotoxicity. ”In this study, the importance of urinary enzyme activities and enzyme- creatinine rate which are the new diagnostic and prognostic procedures of acute renal diseases were investigated in the dogs with experimentally induced gentamicin nephrotoxicity using as a model of acute renal failure and, these parameters were compared with the other parameters which have been using in the diagnosis of renal diseases. Totally nine healthy and mature dogs were used in the study. Two of which were served as controls and remaining seven dogs were assigned to experimental group. Gentamicin sulphate was given to induce nephrotoxicity at the dose of 10 mg/kg body weight every 8 hours for 10 consecutive days. The samples of blood and urine were taken twice before the experiment and every other day during gentamicin injection and for 5 days after gentamicin injection was ceased. The samples of urine were taken by ultrasound guided cytocentesis, the samples of blood were taken by vacotainer tube. The N-acetyl-B-D-glocosaminidase (NAG), ^-glutamyl transterase (GGT) and Alkaline phosphatase (ALP) and creatinine (CR), total protein (TP), glucose (GLU) and electrolyte (Ca4-1", P+, Na+, K+) concentrations in the urine samples and blood urea nitrogen (BUN), total protein (TP), albumin (ALB), creatinine (SCR), glucose and electrolytes (C&++, P+, Na+, K+) concentrations in the blood samples were measured. Urine dip stick and microscopic examination of urine sediment were performed. Urine protein-creatinine rate and daily protein loss in urine were calculated. The fractionel clearences of electrolytes (Ca++, P+, Na+, K+) and glucose were determined. Sodium sulphanilate clearence was measured twice before the experiment and three times during the experiment. Daily clinical examination of all dogs were performed during the experiment. Autopsy and histopatologic examinations were performed in three dogs (1 control, 2 experimental group) on the 11th day of the experiment, two dogs were euthenasied due to uremic coma on the 12th day of the experiment and remaining dogs were necropsied at the end of the experiment. All dogs became ill on the 7th day and showed clinical symptoms of gentamicin nephrotoxicity (anorexia, lethargy, apathy, vomiting, abdominal pain and bloody diarrhea). These symptoms developed more severely by the time of the56 experiment. Two dogs showed the symptoms of uremic coma (salivation, vomiting, hyperpnea, seizure and diarrhea) on the 12th day of the experiment and were necropsied. Haematuria, proteinuria, glucosuria and granular casts in the microscopic examination of urine sediment were determined for the first time on the 8th day of the experiment.