Kontrol sistemlerinin bilgisayar yardımıyla frekans domeni analizi
Computer aided frequency domaın analysis of control systems
- Tez No: 17329
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONTROL SİSTEMLERİNİN BİLGİSAYAR YARDIMIYLA FREKANS DOMENİ ANALİZİ Hanifi 6ÜLDEMİR Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 1991, Sayfa: 70 Bu çalışmada kontrol sistemlerinin dizaynında önemli bir yeri olan frekans domeni tasarımı tekniklerinden köklerin yer eğri si (Root Locus), ve Bode diyagramını elde eden bilgisayar programları ayrı ayrı geliştirilmiştir. Köklerin yer eğrisi ve Bode diyagramının genel teorisi anlatıldıktan sonra, 10. dereceden polinom katsayıları yada polinom faktörleri (çarpanları) şeklinde verilen transfer fonksiyonunun köklerinin yer eğrisi K'nın - «*> < K < + aralığında değişmesi durumunda root locus diyagramını veren, K'nın sabit bir değeri için de Bode diyagramını veren bilgisayar programları Fortran diliyle geliştirilmiştir.Ill Program, kontrolör tasarımında gerekli olacak faz marjini, genlik marjini ve sistemin kararlı olup olmadığını da belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY M.S. Thesis COMPUTER AIDED FREQUENCV DOMAIN ANALYSIS OF CONTROL SYSTEMS Hanifi 6ÜLDEMİR University of Fırat Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical and Electronics Engineering 1991, Page: 70 In this study, Root locus methods and Bode diagrams which play an important role in designing automatic control systems were considered and computer programs that perform these two topic were developed. After brief description of Root locus and Bode diagrams a computer program was developed for Root Locus as K varies in the range between -» and +.. On the other hand Bode diagram was obtained for a constant value of K by another computer program. For both computer programs, the transfer function polinomial whose degree £ 10 may be supplied by either in factors or coefficients. The program gives the necessary values of phase and gain margin and information about the stability of the system for the designing of controllers.