Konya'da sulama amaçlı pompa imalat sanayiinin durumu konusunda bir araştırma
A Study on the level of irrigation pump manufacturing industry in Konya
- Tez No: 17328
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞİNASİ YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÜZ Yüksek Lisans Tezi KONYA'DA SULAMA AMAÇLI POMPA İMALAT SANAYİİNİN DURUMU KONUSUNDA BİR ARAŞTIRMA Sedat ÇALIŞIR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Şinasi YETKİN 1991, Sayfa : 10 6 Jüri : Prof. Dr. Şinasi YETKİN Yrd. Doç. Dr. Fikret DEMİR Yrd. Doç. Dr. Hüsoy i n ÖYuİT Bu çalışmada, Konya'da sulama amaçlı pompa imal eden işletmelerin; teknolojik yapısı, üretim yöntemleri, kapasite kullanımları ve sorunları belirlenmiştir. Pompa imalatçı işletmelerin, %22'sinde tezgah kullanımı, %30' unda ise işçi isdihdam oranları bakımından yeterli olduğu tesbit edilmiştir. Konya pompa imalat sanayii, Türkiye genelinde %20 lik bir potansiyele sahiptir. İmalat, %70 oranında derin kuyu pompası ağırlıklı olup, 1950 'li yılların teknolojisi ile yapılmaktadır. Üretilen pompaların özgül hızları, (n ) rîf>, 63...91, 0? arasındadır. Pompaların %71'inde q iyilik derecesi optimum sınırın altında olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Pompa konstrüksiyonu, özgül hız, kapasite kullanım oranı, iyilik derecesi. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A STUDY ON THE LEVEL OF IRRIGATION PUMP MANUFACTURING INDUSTRY IN KONYA Sedat ÇALIŞIR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Şinasi YETKİN 1991, Page : 106 Jury : Prof. Dr. Şinasi YETKİN Ass. Prof. Dr. Fikret DEMİR Ass. Prof. Dr. Hüseyin ÖĞÜT In this study it was aimed to determine technological structures, manufacturing methods, capacity usage and problems of irrigation pump manufacturing firms in Konya. These firms have been found to be in optimum intervals in respect of mac hines usage as 22 % and 30 % in workers employment. This industry in Konya consists of 20 % of the whole Turkey. Among these deep well türbine pumps has a ratio of 70 % comparing with the other pumps. All these pumps have been manu factured by 1950' s technology. Specific speeds (n ) of the pumps manufactured changes between 56, 63...91, 02. Goodness grade of 71 % of the total pumps was found to be below optimum limits. KEY WORDS : Pump construction, specific speed, capacity usage ratio, goodness grade. 1X1