Çeşitli hayvanlarda lenf yumrularının spontane aktivitesinin sistem teorisi metodları ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 173314
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET NOYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1978
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
V - Bu çalışmada dana, keçi ve koyunlardan alınan prescapular lenf yumrularının spontane aktiviteleri kaydedilmiş ve matematiksel metod- lar uygulanarak bu aktivitelerin analizleri yapılmıştır. Genç yaştaki sağlıklı hayvanlardan, çevresindeki yağ dokusu ile birlikte alınan lenf yumruları Krebs çözeltisi içinde laboratuvara ge tirilerek burada yağ dokusundan temizlenip, deney sistemine takılmaya hazır duruma getirilmişlerdir. Dana prescapular lenf yumrusunun boyu deney sistemine takılmak için elverişsiz (çok uzun) olduğundan, bu yum rudan parçalar kesilmiştir. Daha küçük olan keçi ve koyun lenf yumrula rı ise sisteme bütün olarak takılmışlardır. Dana, keçi ve koyun prescapular lenf yumrularından hazırlanan preparatlar, ısısı 37°C de değişmez tutulan ve % 95 0_ ve % 5 C02 karı şımı ile havalandırılan Krebs çözeltisinden oluşan kas banyosu içine yerleştirilmişlerdir. Alt uçları sabit bir noktaya bağlanan preparatlar, üst uçlarından bir kuvvet transdüserine bağlanmışlardır. Preparatın ritmik kasılmalarından doğan mekanik enerji, kuvvet transdüserinde e- lektrik sinyallerine dönüştürülmüş, daha sonra bir dizi amplifikatörden geçirilerek güçleri ve genlikleri büyütülen bu sinyaller, bir yâzdırıcı- da tekrar mekanik enerjiye dönüştürülerek kağıt üzerine kaydedilmişler dir. Böylece, preparatın spontane aktivitesini gösteren ritmik kasılma özşekilleri elde edilmiştir.63. Elde edilen spontane aktivlte özşeklllerl önce sayxsal değerlere çevrilmiş, daha sonra da bu değerler Zaman Dizileri Analizi Metodu uy gulanmak üzere, bilgisayara nakledilmişlerdir. Bilgisayardan alınan değerler graf iklenıoiş ve böylece, lenf yumrularının spontane aktivite- lerine ait otokorelasyon fonksiyonları ve güç spektrumları elde edil miştir. Otokorelasyon fonksiyonları özşekillerde asal bir periyodisite olduğunu kanıtlarken, güç spektrumu analizleri sonucunda spontane akti vlte Szşekillerinin frekans bileşenleri ortaya çıkartılmıştır. Bu analizlerin sonucunda, dana prescapular lenf yumrusu için 0.01-0.04 Hz, 0.06-0.07 Hz ve 0.09-0.11 Hz arasında frekans bandları içinde zirveler elde edilmiştir. Keçi prescapular lenf yumrusunda zir veler 0.01 Hz, 0.05 Hz ve 0.1 Hz civarında ortaya çıkmışlardır. Koyun da ise, ritmik kasılmaların frekans zirveleri 0.01-0,04 Hz, 0.05-0.07 Hz ve 0.09-0.11 Hz frekans bandlarında elde edilmişlerdir. Her üç hay vandan elde edilen bulgular toplu olarak değerlendirildiğinde, bu hay vanlarda prescapular lenf yumrularının 0.01-0.04 Hz, 0.05-0.07 Hz ve 0.09-0.14 Hz olmak üzere üç frekans bandında ritmik kasılmalar gösterdi ği ortaya çıkmıştır. Bu sonuçların literatüre uygunluğu göz önüne alı narak, dana» keçi vo koyun prescapular lenf yumrularında ritmik kasıl malara neden olan düz kasların birbirinden bağımsız en az üç bileşenden oluştuğu sonucuna varılmıştır. Spontane aktivite özşekillerini bu bile şenler arasındaki kuvvet dengesi belirlemektedir. Lenf yumrularının spontane aktivitelerinin analizinde matematiksel metodlar kullanılmış ve bilgisayar tekniklerinden yararlanılmıştır. Bu yol ile yapılan ana lizler, literatürde rastlanan göz ile analiz metoduna göre bir çok avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajların en büyüğü, bir sistemin zaman sa! cevabında bulunan ve göz ile ayırdedilemeyen bileşenlerin ortaya64. çıkarılabilmesidir. Böylece, bilgi kaybı önlenmiş ve gerçeğe en yakın analizi yapma olanağı elde edilmiş olmaktadır. Bulgularımız lenf yumrularının spontane ritmik kasılmalarının lenf sıvısının akışına yardımcı olduğu fikrine kuvvet kazandırmakta dır. Ayrıca çalışmalarımız sonucunda, düz kas araştırıcılarına yeni bir preparat olarak lenf yumrularını da tanıttığımıza inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
VI- SUMMARY In this study, the spontaneous activity of the prescapular lymph nodes which were supplied from calf s, goats and sheep 9 were recorded. Then these activities were analyzed by applying mathematical methods. The lymph nodes that were taken with the surrounding fat tissue from the young and healthy animals» were brought to the laboratory in Krebs solution. There they were isolated from the fat tissue and mounted to the experimental set up. Since the length of the prescapular lymph node of the calf was unsuitable (too long) for the experimental set up, a smaller piece which was taken from the central region of the node, was used. The goat and the sheep nodes which were smaller in size, were mounted as a whole. The preparations which were prepeared from the prescapular lymph nodes of the calf, goat and sheep, were placed in a 37°C Krebs solution. Krebs solution was continuously aerated during the experiments with a mixture of % 95 02 and % 5 C09" One and of the lymph node was connected to a fixed point end the other end to a tension transducer. The mechanical energy due to the rhythmic contractions of the preparation, was trans- versed to the electrical signals by the transducer. Then, these signals were amplified by passing through a series of ampliflcators. Finally, the amplified signals were again transversed to mechanical energy and66. recorded by a X-T recorder. Consequently, spontaneous activity patterns x*ere obtained. These patterns were primarily changed into numerical values, subsequently, they were transferred to the computer, in order to be applied Transient Response Analysis Method (TRAM). Afterwards, the values given by the computer, were graphed and by this way, the autocorrelation functions and the power spectra of the lymph node spontaneous activities were obtained. While the autocorrelation functions indicated a real periodicity in the patterns, the frequency components of the patterns were obtained by the power spectral analysis. The power spectra of calf prescapular lymph node showed that the rhythmic contractions of this node were found mainly in three frequency ranges ; 0.01-0.04 Hz, 0.06-0.07 Hz, and 0.09-0.11 Hz. In the case of the goat prescapular lymph node, these frequency ranges were around 0,01 Hz, 0.05 Hz and 0.1 Hz. The frequency peaks of the rhythmic contrac tions of the sheep lymph node were seen between 0.01-0.04 Hz, 0.05-0.07 Hz and 0.09-0.11 Hz. While these results were considered all together, it was concluded that the rhythmic contractions were happened to be seen in three frequency ranges : 0.01-0.04 Hz, 0.05-0.07 H2 and 0.09- 0.14 Hz. Considering the accordance of our results with the literature, we can conclude that the smooth muscles, that are responsible from the rhythmic contractions of the calf, goat and sheep prescapular lymph nodes, are consisted of at least three distinct rhythmic components. In addition, the spontaneous activity patterns are determined by the equilibrium of strengths of these components. In analysing the spontaneous activity of the lymph nodes, mathe matical methods were applied and computer techniques were used. This67. kind of analysis provides some advantages against the visual analysis method which is found in the literature. These mathematical methods enable the observer to detect some components present in the time responses of a system, which cannot be seen by visual inspection. As a result, the information loss is prevented and it becomes possible to get the most reliable results» Our findings support the idea that, the rhythmic contractions of the lyraph nodes play a role in the flow mechanism of the lymph. Additionally, by this study we believe that we Introduce lymph nodes as a new preparation, to the smooth muscle investigators.