İlköğretim sosyal bilgiler öğretimine ilişkin öğretmen algılarının değerlendirilmesi (Diyarbakır ve Mardin örnekleri)
The evaluation of teachers perception connecting with elemantary education social science instruction
- Tez No: 173339
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
II ÖZET Bu araştırma, ilköğretim II. kademede görev yapan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin, Sosyal Bilgiler öğretimine ilişkin algıları arasında anlamlı fark olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada“betimleme-survey”yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2003-2004 öğretim yılında Diyarbakır ve Mardin İllerindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 407 resmi ilköğretim okulunda görevli 374 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın Örneklemini ise, 220 ilköğretim okulunda görev yapan 245 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında 87 maddeden oluşan anketten yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS ( Statiscal Package for the Social Science ) for windows 10.0 programından yararlanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analiz edilmesi ve yorumlanmasında t-testi, varyans analizi (one-way) ve Scheffe testinden yararlanılmış, anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. On boyutta (öğrenme ortamı oluşturma, eğitici sorumluluk, öğrenci ile aynı duygulan ile paylaşma, çeşitli teşvik edici ödüller verme, örnekleme, öğrencinin bilgi edinmesini kolaylaştırma, onaylama, açığa çıkarma, sessizlik ve soru sorma) incelenen öğretmen davranışlarından elde edilen verilerin analizi sonucunda özetle şu sonuçlar elde edilmiştir: 1. Cinsiyet değişkenine göre, ilköğretim II. kademede görev yapan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin Sosyal Bilgiler öğretimi davranışları kapsamında yer alan sadece“öğrenme ortamı oluşturma”boyutuna ilişkin algıları arasında anlamlı fark saptanmıştır. 2. Mezuniyet değişkenine göre, ilköğretim II. kademede görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin Sosyal Bilgiler öğretimi davranışları kapsamında yer alan“öğrenme ortamı oluşturma, eğitici sorumluluk, çeşitli teşvik edici ödüller verme, örnekleme, öğrencinin bilgi edinmesini kolaylaştırma, açığa çıkarma ve soru sorma”boyutlarına ilişkin algıları arasında anlamlı fark saptanmıştır. 3. Mesleki kıdem değişkenine göre, ilköğretim II. kademede görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin Sosyal Bilgiler öğretimi davranışları kapsamında yer alan“eğitici sorumluluk, öğrenci ile aynı duyguları paylaşma, öğrencinin bilgi edinmesini kolaylaştırma”boyutlarına ilişkin algıları arasında anlamlı fark saptanmıştır. 4. Seminer veya kursa katılma değişkenine göre, ilköğretim II. kademede görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin Sosyal Bilgiler öğretimi davranışları kapsamında yer alan sadece“onaylama”boyutuna ilişkin algıları arasında anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research has made in order to determine if there is a significant difference between the perception of social science teachers who work m the second step of the primary education concerning social science teaching behaviours. The survey method was used in this research. The population of the research consist of 374 social science techers who work in 407 primary education school connected to MEB ( Ministary of National Education ) in Mardin and Diyarbakır. The resarch' samples are composed of 245 social science teachers who work in 220 primary education schoools. A quastionaire which has 87 point was applied from in order to gather the data. The data obtained from resultus was analysed by using SPSS statistical entire progarm for windows 10.00 The significance level was taken as 0.05 and T-Test, Variance Analysis and Schefe Test were used in order to nalyse and interpret the data. At the end of analysing the data which has been obtainede from the teachers' behaviors examined with ten dimentions (forming learning medium, educational responsibility, sharing the same feelings with students, giving different encouraging rewards, sampling, making learning easy for students approving, clearing, silence and asking question) those outcomes were briefly attained. 1. According to gender variable (variant), the significant difference was merely determined among the perceptions of the social science teachers who do duty i the second step of primary education school concerning the dimention of forming learning medium that is in inclusion of social science teaching. 2. According to graduation variable (variant), the significant diffrence was determined between social science teachers' perceptions concerning the dimentions of forming learning medium, educational responsibility, giving different encouraging rewards sampling, making learning easy for students, clearig and asking questions which are in inclusion of social science teaching. 3. According to proffessional priority of service, the significant diffrence was determined among the perceptions of social science teachers who do duty in the second step of primary education school concening the dimentions of education responsibility, sharing the same feelings with the student and making learning easy for students that is in inclusion of social science teaching behaviors. 4. According to seminar and attending course variable (variant), the significant difference was only determined among the perceptions of the social scince teachers who do duty in the second step of the primary education school concerning the dimention of approving that is one of the social science teaching behaviors.