Tarihi süreç içerisinde farlılık politikaları
- Tez No: 173359
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜSLÜM TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
11 ÖZET Günümüz dünyasında yaşanan sorunların başında etnik, dini ve kültürel farklılıklardan kaynaklanan çatışmalar gelmektedir. Bu çatışmalar, modern ulus- devletlerin bugüne kadar izledikleri farklılıklar politikasından kaynaklanmaktadır. Modern ulus-devletler, ulusunu inşa ederken izledikleri türdeşleştirici politikalar, ulusun tanımı içinde yer almayın farklılıklar nezdinde rahatsızlıklar yaratmıştır. Bu rahatsızlıklar ve bunların dile getirilişi, küresel ölçekte yaşanan bir dizi gelişmelerle belirginlik kazanmıştır. Bu durumda ulus-devletler, artık klasik farklılık politikalarını uygulayamaz hale gelmişlerdir. Böylelikle, farklılıklara uygulanacak yeni politikaların geliştirilmesi arayışına girilmiştir. Bu arayış içinde üretilen farklılık politikalarının başında“çokkültürlülük”politikası gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill THE ABSTRACT Major problems faced in today's world are conflicts taking root from ethnic, religious and cultural differences. These conflicts are due to policies of differences which have been maintained by nation-states so far. Homogenous policies applied by modern nation-states, while building their nations, have been a matter of discontent among differences neglected by the definiton of nation. These annoyances and their utterance have been evident through a series of developments experienced globally. Under these cicumstances, nation states cannot practise their conventional policies of differences any longer. Therefore, the pursuit of improving new policies to apply to differences has been carried out lately. The most prominent policy of differences created in this pursuit is the policy of“multiculturalism.”