Değişik yerleşim bölgelerinde annelerin bebek bakımı bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 173422
  2. Yazar: ZEYNEP CONK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABİHA ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1978
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Çalışmamızda "uygulanan anket ile, kırsal ve kentsel böl gelerde yaşıyan toplam 250 annenin, bebek bakımı üzerine olan bil gileri araştırıldı. Anketiz, İzmir ilinde Üniversite hastahanesi Kadın Doğum ve Jinekoloji Kliniğinde doğum yapmış annelerle görüşülerek, İzmir iline bağlı sağlık hizmetleri yönünden sosyalize olmuş ve olmamış ilfe ve köylerde ise ev ziyaretleri yapılarak uygulandı. Anket formları, Ege Üniversitesi Elektronik Hesap Bilimle ri Enstitüsünde Khi-kare bağımsızlık testi ve Khi-kare homogenlik testi Ortogonal parçalamalar programı uygulanarak değerlendirildi. Bulgular kaynaklarda elde edilen bilgiler ile tartışıldı. Sonuç olarak gerek sağlık hizmetleri yönünden sosyalize olmuş ve gerekse olmamış bölgelerde yaşıyan annelerin, çocuk bakı mı üzerine olan bilgilerinin yetersiz olduğu anlaşıldı Bu yönde bölgeler arasında anlamlı bir fark olmadığı saptandı Annelerin eğitilmesi için Toplum Sağlığı Hemşirelerinin ve yetenekli ebelerin yetiştirilmesinin önemine de değinildi,
Özet (Çeviri)
s m m m & h y The knowledge on the new born care Of 250 mothers, living in the city and it's subuxfeshas been interviewed, The prepared question's asked to mothers who were in the Ginekology daperment of University hospital in city center and to others living in towns and villages where the health service is either socialized or not, during home visits. Statistical analyses have been made in electronic calcula tion centre of Aegean University by khi-sguare tests programmes. Results were discussed with those of litarature.As a result, it has become clear that the knowledge of mothers living in the city centre and in the subuibs where the health service is either socialized or not, isn't greatly different? that's it isn't in any way sufficient. No significant alteration found between the different areas. To train mothers it's greatly neccessary to educate nurses on comminity health service and gualified midwivesf That's what is forwarted.