Elektronik danışma hizmetleri: ODTÜ kütüphanesi örneği
Digital reference services: METU library case
- Tez No: 173441
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
11 ÖZET ÖREN, Çiğdem Özbağ. Elektronik Danışma Hizmetleri: ODTÜ Kütüphanesi Örneği. Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. İnternet, bilgisayar ve iletişim teknolojilerinde 1990vlı yıllarda yaşanan hızlı gelişmeler sonucunda, artan sayıda kullanıcı bilgi ihtiyaçlarım elektronik ortamda karşılamaya çalışmaktadır. Bu gelişmelerin sonucu olarak, kütüphaneler danışma hizmetlerinin verilmesinde elektronik ortamı kullanmaya başlamışlardır. Elektronik posta, sohbet, video konferans ve daha birçok yöntemle verilen elektronik danışma hizmetlerinin kütüphanelerde uygulama ve kullanım sayılan her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde de son yıllarda özellikle üniversite kütüphanelerinde elektronik danışma hizmeti verilmeye başlandığı görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, ODTÜ Kütüphanesi 'nde verilmekte olan elektronik danışma hizmetlerini incelemek ve benzer yapıdaki Türk Üniversite Kütüphaneleri için elektronik danışma hizmetlerini daha etkin hale getirecek öneriler sunmaktır. Araştırmanın hipotezleri: 1. ODTÜ Kütüphanesi kullanıcılarının büyük bir bölümü, bilgi ihtiyaçları ile ilgili sorularını elektronik olarak ulaştırabileceğinden ve yanıt alabileceğinden haberdar değildir. Bu da elektronik danışma hizmetinin geliştirilmesini ve yaşatılmasını olumsuz yönde etkilemektedir. 2. Sohbet yöntemi ile verilecek danışma hizmeti, kullanıcıların sorularını daha hızlı ve kolay bir biçimde iletmelerine olanak vereceği için, kullanıcıların elektronik danışma hizmetinden yararlanma sıklıklarını önemli ölçüde artıracaktır. 3. ODTÜ Kütüphanesi mevcut danışma hizmetleri örgütlenme alt yapısı, geniş çapta ve çeşitli şekillerde elektronik danışma hizmetlerinin sunulmasında yetersizdir.m şeklinde belirlenmiştir. Araştırma sonunda, ODTÜ Kütüphanesi kullanıcılarının büyük çoğunluğunun elektronik danışma hizmetinden haberdar olmadıkları, sohbet yöntemiyle verilecek danışma hizmetinin kullanımı ciddi oranda artıracağı ve geniş çapta elektronik hizmeti vermek için ODTÜ Kütüphanesi mevcut danışma alt yapısı bakımından yetersiz olduğu saptanmış ve böylece araştırmamızın başında belirlenen hipotezler kanıtlanmıştır. Anahtar Sözcükler“Elektronik Danışma Hizmetleri”,“Dijital Danışma Hizmetleri”,“Sanal Danışma Hizmetleri”
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ÖREN, Çiğdem Özbağ. Digital Reference Services: METU Library Case. Master's Thesis, Ankara, 2006. Due to the rapid development in the internet, computer, information and communication related technologies, an ever increasing number of users has been trying to reach the information via electronic media. These developments result in the exploit of online reference services in today's libraries. The application areas and the user number and profile of the electronic user services, including e-mail, chat, video conference and etc., have been increasing on a daily basis. In Turkey, university libraries have been adapted themselves to give online reference services especially during the recent years. The aim of this study is to develop novel ideas to improve the quality of the online reference services given in METU Library after evaluating the current state of these services in the library. The research hypothesis are: 1. A huge percentage of the library users in METU do not aware of the ask the librarian electronic user service that has already been given in the library. 2. Since the chat services decrease the respond time to the user questions, the chat services may enhance both the number of users and their usage of online reference services.3. In METU Library, the current infrastructure for the online reference services do not suitable for providing a wide range of online applications and extensive user practice. In this research, the detailed analysis of the pools, carried by the author among the library users in METU, proved the above hypothesis. These pools show that a huge number of library users do not know whether they can ask library related questions online or not. The pools also shows that chat service has a great potential to improve the quality of the online reference services. Finally, the research shows that the library infrastructure has to be improved to prepare METU Library to the 21st Century's online library consepts. Key Words“Electronic Reference Services”,“Digital Reference Services”,“Virtual Reference Services”