Kurum kütüphanelerinde elektronik danışma hizmetleri: DSİ Kütüphanesi örneğinin değerlendirilmesi
Electronic reference services in institution libraries: The evaluation of DSİ Library example
- Tez No: 273311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİT ARSLANTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Kullanıcıların bilgi ihtiyacını en hızlı, doğru ve güvenilir şekilde karşılamayı amaçlayan kütüphaneler, geleneksel danışma hizmetlerinin yanı sıra kullanıcılarına elektronik danışma hizmetlerini vermeye başlamışlardır. Bunun sebebi, tüm dünyada yapılan araştırmalar göstermektedir ki her gün daha fazla sayıda kullanıcı bilgi arama davranışlarında ilk olarak interneti kullanmakta ve bilgi gereksinimlerinin hemen karşılanmasını talep etmektedirler.Bunun sonucunda çok sayıda kütüphane, danışma hizmetlerini genişleterek elektronik danışma hizmeti oluşturmuş ve kullanıcılarının bu kaynaklara zaman ve mekân sınırı olmaksızın uzaktan erişebilmelerini sağlamışlardırKurum kütüphaneleri bağlı bulundukları kurumun çalışma alanlarıyla ilgili konularda hizmet veren ve bu hizmeti, bilgi kaynağıyla kullanıcıyı buluşturma anlamında değil direk bilginin kendisini kullanıcıya sunma şeklinde hizmet veren kütüphanelerdir. Bu şekilde bir hizmet anlayışı da ancak etkin bir ?Danışma Hizmeti? verilmesi ile mümkün olabilecektir.Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan merkez kütüphane, tezimizin konusu olan danışma hizmetleri bağlamında kurum çalışanlarına yeterli derecede katkı sağlayamamaktadır.Devlet Su İşleri Merkez Kütüphanesi de etkin bir danışma hizmeti sunma anlamında günümüzde çok önem kazanmış olan elektronik danışma hizmetleri yöntemiyle parçası olduğu kuruluşun amacı doğrultusunda bağlı olduğu yapıya kullanıcılar açısından çok büyük faydalar sağlayabilecek ve kurum çalışanlarına zaman kazandırarak iş potansiyeline sağladığı katkı ile kullanıcılarına daha etkin ve kaliteli bir hizmet sunabilecektir.E-Danışma hizmetleri günümüzde kütüphanelerin bağlı olduğu yapıya kullanıcılar açısından çok büyük faydalar sağlamaktadır. Bu araştırma, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Merkez Kütüphanesinin e-danışma hizmetleri vermesi için yapması gereken çalışmaları açıklayarak yapılan bu çalışmalar sonucunda daha etkin ve kaliteli bir hizmetin sunulabileceği konularına ışık tutacaktır.Anahtar Sözcükler?Özel Kütüphaneler?, ?Danışma Hizmetleri?,“Elektronik Danışma Hizmetleri”,“Dijital Danışma Hizmetleri”,“Sanal Danışma Hizmetleri”
Özet (Çeviri)
The libraries which aim to satisfy the information need of the users in the fastest, most correct and reliable way have started to provide electronic reference service for the users besides the traditional reference service. The reason for this, as the studies all around the world indicate, is that everyday more and more users prefer to use internet and they demand the need for information is immediately satisfied.As a result of this, many libraries improve their reference services and create electronic reference service. In this way they ensure the users have access to resources without time and place restriction.The institution libraries are the libraries which provide service in the work fields of the institutions they belong to. These libraries serve by providing direct information to the users, instead of bringing the information resources and the users together. This kind of service mentality can only be possible with the provision of an effective ?Reference Service?.The central library within the scope of ?General Directorate of State Hydraulic Works? can not provide enough contribution to the personnel in regard to the reference services, the object of the thesis.State Hydraulic Works Central Library may also create many advantages on behalf of the users in line with the requirements of the institution by using the electronic reference services which have gained big importance in today?s world. It can also make contribution to the work potential by saving time for the personnel. In this way it may provide more effective and qualified service to the users.E-Reference services provide many benefits to the institutions with the libraries on behalf of users. This study explains the works General Directorate of State Hydraulic Works shall realize to provide e-reference services and the effective and qualified service it may provide pursuant to these Works.Key Words? Special Libraries?, ?Reference Services?,“Electronic Reference Services”,“Digital Reference Services”,“Virtual Reference Services”