On the road to emanciparion: A study of Women's choices in George Bernard Shaw's Mrs Warrens's profession, Candida and Pygmalion
Özgürlük yolunda: George Bernard Shaw'un Mrs Warren's Profession, Candida ve Pygmalion adlı oyunlarında kadınların seçimleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 173511
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEBNEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET VAROL, Devrim Özlem. On the Road to Emancipation: A Study of Women 's Choices in George Bernard Shaw's Mrs Warren's Profession, Candida and Pygmalion, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bir sosyalist ve kadın haklan savunucusu olan George Bernard Shaw (1856-1950), eserlerinde gün geçtikçe yozlaşan, ahlaki değerlerin yerini sahteciliğin aldığı Viktorya (1837-1901) ve Edward (1901-1910) dönemleri İngiltere'sini bütün çıplaklığıyla ortaya koyar ve bu eserler aracılığıyla topluma bazı mesajlar vermeyi amaçlar. Yazar, kapitalist rejime dayalı, dolayısıyla zenginin daha zengin, fakirinse daha fakir olduğu bir toplumda sınıf farklılıklarından doğan haksızlık ve sömürülerin ortadan kaldırılması için ezilen çoğunluğun bilinçlendirilmesi gereğine inanır ve bir toplumun sınıf esaretinden kurtulabilmesi için bireylerin birlikte mücadele etmesi gerektiği fikrini öngörür. Bütün bunların gerçekleşebilmesi için, öncelikle kadının erkek egemen toplumun baskılarından kurtulması zorunluluğu üzerine yoğunlaşır ve kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmaları gerektiğini savunur. Bu çalışmada, Shaw'un tiyatro oyunlarında yarattığı, yaptırımlara boyun eğmeyen ve kendilerine erkek egemen toplum tarafından uygun görülen rolleri reddeden kadın oyun kişileri, bağımsızlık yolundaki seçimleri doğrultusunda incelenecektir. Bu amaçla, Mrs Warren's Profession (1893, Mrs Warren' in Mesleği), Candida (1894, Candida) ve Pygmalion (1912, Pygmalion) adlı oyunlar seçilmiştir. Giriş bölümünün ilk kısmında, Shaw'un biyografisi ve toplumsal olaylara duyarlı bir yazar kimliğinin oluşmasında etkili olan faktörler ele alınacak; yazarın İngiliz tiyatrosuna getirdiği yeni drama anlayışı verilecektir. İkinci bölümde, uğradığı haksızlık ve sömürüler bağlamında Viktorya dönemi kadınının nasıl metalaştırıldığı üzerinde durularak kadının yeri toplumsal ve ailevi açılardan ele alınacaktır. Bu bölümde ayrıca, Shaw'un kadına bakışı ve eserlerinde kadına ne gibi bir kimlik önerdiği tartışılacaktır. Takip eden üç ana bölümde ise Mrs Warren 's Profession, Candida ve Pygmalion adlı eserlerde, toplumsal ya da ataerkil baskıdan kendini arındırmış, kendi tercihleri doğrultusunda kararlar alabilecek kadar bağımsızlaşmış kadın kahramanların seçimleri bir sebep-sonuç ilişkisi11 içinde ayrıntılı olarak incelenecektir. Ayrıca, eğitim durumları ve tercihleri göz önüne alındığında, bu kadın karakterlerin, bazen sınırlan sonuna kadar zorlayarak ulaşabilecekleri en son noktaya geldikleri vurgulanacaktır. Bu çalışma, Shaw'un kadın kahramanlarının, tercihleri sayesinde, Viktorya dönemi değerlerini yerle bir eden birer kişilik yansıttıkları görüşüyle sonuçlandırılacaktır. Anahtar Sözcükler G. Bernard Shaw, Mrs Warren 's Profession, Candida, Pygmalion, Kadın, Özgürlük
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT VAROL, Devrim Özlem. On the Road to Emancipation: A Study of Women's Choices in George Bernard Shaw's Mrs Warren's Profession, Candida and Pygmalion, Master's Thesis, Ankara, 2006. As a socialist and a defender of women's rights, George Bernard Shaw (1856-1950) displays in his works the rapidly corrupting Victorian (1837-1901) and Edwardian (1901-1910) England in its naked form where hypocrisies replace moral values, and he aims at delivering some messages to the public through the agency of his works. He believes in the necessity to bring the exploited majority to a state of consciousness in order to abolish the injustices and exploitations stemming from the class differences in a capitalistic regime, that is, in a society where the rich get richer and the poor poorer, and he insists on the idea that individuals should struggle together in unity to be able to emancipate society from class slavery. To realize all these, as the first prerequisite, he focuses on the necessity for women to break free from the oppressions of male- dominated societies, and he advocates the belief that women should have equal rights with men. In this study, Shaw's women characters who do not submit to social impositions and reject the roles society assigns to them will be analyzed with regard to the choices they make on their way to emancipation. For this purpose, the plays entitled Mrs Warren 's Profession (1893), Candida (1894), and Pygmalion (1912) are selected. In the first part of the introduction, Shaw's biography and the formative factors in his development into a socially conscious writer will be dealt with; the characteristics of the new drama he introduced into British theater will be given. In the second part, the Victorian woman's place in society and the family will be examined with a focus on the commodification of the women within the context of the injustices and exploitations they are exposed to. In this part, Shaw's view on women and the kind of identity he shapes for them will be discussed as well. In the following three main chapters, the protagonists in Mrs Warren's Profession, Candida, and Pygmalion, who accomplish to emancipate themselves from either social or patriarchal oppressions and who become independentIV enough to make their decisions on their own preferences will be analyzed in depth within a cause and effect relationship. In addition, it will be shown that these protagonists, pushing the limits to the maximum at times, reach the highest status they could ever get when their level of education and choices are taken into account. The study will be concluded stressing that Shaw's protagonists, by way of their choices, reflect an identity which turns the Victorian values upside down. Key Words G. Bernard Shaw, Mrs Warren's Profession, Candida, Pygmalion, Woman, Emancipation