Özgürlüğün sesleri: Afrika kökenli Amerikalı kadın yazınında bireysellik ve temsiliyet
Voices of liberation: Authority and agency in African American women's writing
  1. Tez No: 961888
  2. Yazar: HİLAL YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN CENK YAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Afrika kökenli Amerikalıların zengin kültürleri, değerleri ve kimlikleri göz önüne alındığında, beyaz Amerikan hegemonyası karşısında tarihsel olarak karşılaştıkları kültürel zorluklar 17. yüzyılın başlarında kölelikle başlamış ve günümüze kadar devam etmiştir. Bu durum, Afrikalı Amerikalıların ırk ve toplumsal cinsiyet kimliklerinin hem egemen kültürle olan makro ilişkilerde hem de kendi mikro toplulukları içinde yeniden yapılandırılması sorununu gündeme getirmiştir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Afrika kökenli Amerikan kadınlar, kölelik döneminden bu yana çifte baskıyla karşı karşıya kalmış ve özgürleşme mücadelesi vermiştir. Bunu yaparken, Afrikalı Amerikalı kadınlar aynı zamanda özgürleşme, güçlenme ve kendini keşfetme yolunda çeşitli değişim ve dönüşüm araçlarını da deneyimlemiş ve yaratmışlardır. Bu noktada,“Kölelikten bu yana bu kadınlar için özgürlük ve kimlik hangi yollarla elde edildi ve kazanıldı?”sorusu ortaya çıkıyor. Bu çalışmada Afrika kökenli Amerikalı kadınların çok yönlü ve çok katmanlı özgürleşme süreçleri, kendi seslerini yaratmaları, kendi farklı kimliklerini yapılandırmaları ve özne konumlarını edinmeleri açısından üç ayrı aşamada irdelenmektedir. İlk aşamada, Harriet Jacobs'ın kendi köle anlatısı, onun kölelik konumundan, nihayetinde kimliğini geri kazanmış özgür bir kadın olma konumuna dönüşümünü tasvir etmektedir. İkinci aşamada, Zora Neale Hurston tarafından kaleme alınan Gözleri Tanrı'yı Seyrediyordu'nun baş kahramanı Janie, sessiz bir kadın olmanın getirdiği sınırlamalara göğüs gerer ve ataerkil bir toplumun kendine özgü sınırları içinde kendine ait özgün bir ses edinerek kimliğini yaratır. Son aşamada, Alice Walker'ın Renklerden Moru adlı eserindeki baş kahramanı Celie de kendi sesini bulur ancak bunu kendi hikayesini mektup şeklinde yazarak yapar. Henry Louis Gates Jr.'ın Anlamlandırma (Signifyin(g)) kuramına ve genel olarak Postkolonyal Feminist Kurama başvurarak, kadınların özgürleşme yollarını yalnızca fiziksel baskıdan kaçış olarak değil, aynı zamanda kendi seslerini bulma ve nihayetinde toplumsal beklentilere meydan okuma ve kendi kimliklerini inşa etme gibi yaratıcı eylemlerle tanımlamak için yukarıda bahsedilen eserlerdeki özgürleşme süreçleri yakın okuma yoluyla incelenecektir. Buna paralel olarak, mevcut çalışma, üç metnin, yapısal olduğu kadar tematik kaygılarına da odaklanarak, ana kadın karakterlerin, bastırılan ve kendi sesleri olmayan varlıklarken, özgürlüklerine giden yolda kendi seslerini bularak nasıl kendi hayatlarının öznelerine dönüştüklerini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Given the rich culture, values, and identity of African Americans, the cultural challenges they have historically faced vis-à-vis white American hegemony began with slavery in the early 17th century and have continued to the present day. This has raised the issues of restructuring the racial and gender identities of African Americans in macro relations with the dominant culture as well as within their own micro communities. Particularly, African American women in the United States have faced a double burden and struggled for emancipation since the era of slavery. In so doing, African American women have also experienced and created various means of changes and transformations on the path to liberation, empowerment, and self-discovery. At this point, the question“By what means was freedom achieved, and identity gained for these women since slavery?”emerges. In this study, the multifaceted and multilayered emancipation processes of African American women are scrutinized in three distinct stages in terms of creating their own voices, structuring their distinct identities, and acquiring subject positions. In the first stage, Harriet Jacobs's own slave narrative depicts her transformation from the position of enslavement to the position of a becoming a freewoman who has ultimately reclaimed her identity. In the second stage, Janie, who is the protagonist of Their Eyes Were Watching God written by Zora Neale Hurston, withstands the limitations of being a muted woman and creating her identity through acquiring an authentic voice of her own within the specific confines of a patriarchal community. In the last stage, Alice Walker's protagonist Celie in her The Color Purple, also finds her voice but through an epistolary act of writing her story out. By resorting to Henry Louis Gates Jr.'s Signifyin(g) theory and Postcolonial Feminist Theory in general, the liberation processes in the aforementioned Works will be examined through close reading to delineate the road of emancipation of the women not only in terms of escaping physical oppression but also by the creative act of finding their own voices to ultimately challenging social expectations and building own identities. Correspondingly, the present study focuses on the structural as well as thematic concerns of the three texts in analyzing how the main female characters turn into subjects of their own lives by finding their own voices on the path to their freedom, while they are the entities suppressed and have no voice of their own.