On the road to nowhere: Chasing the self in postmodern detective novels
Hiçliğe gidiş: Postmodern detektif romanlarında benlik arayışı
  1. Tez No: 162621
  2. Yazar: ORKUN KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN YILDIRIM KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Paul Auster'in New York Üçlemesi isimli romanı, bu alanda çalışan eleştirmenler tarafından; metafıziksel dedektif romanı, anti-dedektif romanı, hard-boiled Amerikan romanı ve metafıziksel anti-dedektif romanı gibi isimlerle tanımlandırılmıştır. Böylesine kavram çeşitliliği içerisinde ben Paul Auster'in adı geçen romanını daha genel bir tanımlamayla Postmodern dedektif romanı içerisinde değerlendirmeyi tercih ettim. Adı geçen roman hangi yönleriyle Postmodern dedektif yazınına girer? Postmodern dedektif türünün genel özellikleri nelerdir? gibi sorulara açıklık kazandırmaya çalıştım. Bu yönde dedektif romanı 'nın tarihsel gelişimini vermeyi uygun buldum. Adı geçen romanı oluşturan, City of Glass; Ghosts ve The Locked Room bölümleri ayrı ayn ele alınmıştır. Her romanı oluşturan ana kahramanların dedektif izleklerinin, klasik anlamdaki dedektif romanı 'nın arayışından farklı olduğunu; aslında bu romanlardaki kahramanların başkasını ararken, kendilerini ve kendi benliklerini aradıklarını ve bu anlamda da Postmodern dedektif yazını adında başka bir türün içine girdiğini göstermeye çalıştım. Auster'in adı geçen romanı Postmodern dedektif romanı 'nın yamsıra, eleştirmenler tarafında bir yol romanı olarak da değerlendirilir. Karakterlerin romanın akışı boyunca izledikleri yollar aslında varoluşlarını sorgulattıran bir yoldur. Bu anlamda bu yol, bu gidiş, hiçliğe giden varoluşsal bir yol olarak kabul edilebilir.. Bu çalışmamda incelemeye çalıştığım birinci konu, bu roman bu kadar tanım çeşitliliği arasında hangi yazma daha uygun düşer ve hangi yönleri ile Postmodern romandır? İkincisi, sözünü ettiğim karakterlerdeki arayış teması gerçekten varoluşsal bir hiçliğe gidişmidir?
Özet (Çeviri)
The detective genre has remained among the most popular forms of fiction since its emergence in the mid-eighteenth century. Of course there are some curicial resons for the popularity of this genre but it is not our topic anymore. Since Paul Auster has been considered as a Postmodern writer of the detective novel, it is inevitable for us to examine the rules of the detective story and Postmodern novel. As a novelist, translator and poet, Paul Auster' s novels highly fit into Postmodern genre with all its variations. His novels are concerned with aspects of his own life, references of the other works of literature as well. Translation of his works into nearly fifteen languages, shows his popularity and contribution to literature. Beneath these ideas, his the NYT, which I have analyzed, has been broadly categorized as detective fiction by critics. Critical studies concerning Paul Auster' s NYT is described under various genres such as, metamystery, meta-anti-detective fiction, metaphysical detective story, anti- detective fiction, deconstruction of the detective novel and so on. These diversity and lack of agreement among the critics of Postmodernism made me to study this topic. My aim through this study is not to coin a new term but to consider the NYT in a more wide definition