Çevrel damar tanı ve izleniminde sürekli dalgalı ultrasesin doppler özelliğiyle klinik uygulanılmasından alınan sonuçlar
- Tez No: 173514
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1976
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
34 VI. ÖZET Çevrel karı damar 1 ar x içinde kanın akış hızı ve akınıyla direkt ilişkili olan Doppler frekans değişiminin se^, grafik kayıt olarak veya segmenter sistolik basınç değerlerinin saptan masıyla değerlendirilebilmesi sürekli dalgalı ultrasesin bu ko nuda kullanılmasının en önemli nedenidir*“Doppler”le odio-^d.- ztiel olarak edinilen veriler çevrel damar dizgesinde bulunabi lecek bozunlar konusunda önemli ipuçları sağlar. Dokulara sarar vermeden üstelik fonksiyonel olarak kan akımının saptanması yöntemin radyogra:;ik inceleme yöntemlerine olan üstünlüğüdür. Ameliyatta ve erken ameliyat sonramı evrede, kullanılması yeniden ameliyat gerektirebilecek teknik hatalaram düzeltilebilmesine, çok azaltılmasına ve erken saptanmasına, böylelikle çevrel damar cerrahisinde morbidifce ve mortaliterıin azalmasına yol açar, Venografiyle kıyaslandığında tanısal sonuçlar proksimal venlerde trombus yönünden büyük doğruluk taşırken poplitea dis>- talindeki küçük soleal venlerde küçük trombus varlımı çoğu kez saptanamaz. Kapakçık yetmezlikleri sonucu, olan vonoz bozunlarda daha yüksek oranda doğru tanı ve izleme olanaklıdır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Şirürji Kliniğin de klinik içi ve dışı hastalar üzerinde 63» ü kontrollü 11.4 olgu üzerinde yapılan“Doppler”uygulaması 57 anjiografi ve direkt cerrahi gözlemle kıyaslandığında arteriyel ve venöz tanıda $ 90.^7 gibi büyük bir doğruluk göstermiştir. Objektif, n a travma tik“, yatak başucunda, ön hazırlıksız,, istenildiği an yinelenebilir, kaydedilebilir, ucuz olma özellik leriyle nasıl kardioloğun ayrılmaz yardımcısı stetoskop ise damar cerrahınınki de ”Doppler" olmalıdır.
Özet (Çeviri)
35“RESULTS THROUGH THE CLINICAL APPLICATIONS OF CONTINUOUS WAVE ULTRASONIC DOPPLER TECHNIQUE IN THE DIAGNOSIS AXJD FOLLOW UP OP PERIPHERAL VASCULAR DISORDERS”. Audio-visual (acoustic and electrical) data obtained from Doppler frequency changes in detecting and recording blood flow dynamics and segmentary blood pressures has enabled a thorough interpretation for the evaluation of the disorders in the peri pheral vascular system. The non-invasive plus functional detection of blood flow is the superiority of the method over angiographic techniques. Detection of technical error in the operation room or during the early postoperative period permits its early diagnosis and imme diate correction. Thus with minimi: error less morbidity and mortality results in peripheral vascular surgery» When compared with venography diagnostic values are higher in proximal major veins but the technique is probably not as accu rate in the diagnosis of small clots affecting the soleal veins or veliia“ distal to the popliteal segment. There is a high inci dence of correct diagnosis and control in venous disorders re sulting from valvular incompetency. The results of a clinical study with Doppler on 114 patients of whom 63 had a thorough follow up when compared with 57 angio graphic and direct surgical findings has shown excellent ( 90#47# ), correlation in the diagnosis of peripheral arterial and venous blood dynamics at the University of Ankara, School of Medicine,. Department of Surgery V Its objective, easily repeatable, recordable % nondestruc tive (”atraumatic“), bedside, convenient and costless characte ristics should make ”Doppler" the primary aid to the vascular surgeon just as the stethoscope is to the cardiologist. Ismail Halûk Gökçora, M.D,, Ankara, 1976