Yüz lokalizasyonlu psoriyazis vulgaris, eritematoz aktinik keratoz, ekzema seboreikum, diskoid lupus eritematozusun ayırıcı tanısında dermatoskopinin yeri ve önemi
Place and importance of dermatoscopy in the differential diagnosis of faciallylocalized psoriasis vulgaris, erythematous actinic keratosis, eczema seborrheicum and discoid lupus erythematosus
- Tez No: 431643
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL FETİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yüz Lokalizasyonlu Psoriyazis Vulgaris, Eritematoz Aktinik Keratoz, Ekzema Seboreikum ve Diskoid Lupus Eritematozusun Ayırıcı Tanısında Dermatoskopinin Yeri ve Önemi Diskoid lupus eritematozus (DLE), ekzema seboreikum (ES), psoriyazis vulgaris (PV), eritematoz aktinik keratoz (EAK) yüzün en sık görülen eritemli skuamlı hastalıklarındandır. Bu hastalıkların ayırıcı tanısı çoğu zaman histopatoloji ile yapılabilmektedir. Ancak yüz bölgesi kozmetik olarak önemli bir lokalizasyon olduğundan bu bölgeden alınan biyopsi sonrası ortaya çıkabilecek olan pigmentasyon bozuklukları, sikatris ve keloid oluşumu gibi komplikasyonlar nedeniyle biyopsi kararı alınırken hem hastalar hem hekimler endişe duymaktadır. Dermatoskopi, melanositik ve melanositik olmayan benign ve malign deri lezyonlarının tanısında ve izleminde kullanılan kolay, hızlı ve non invazif bir değerlendirme aracıdır. Polarize veya polarize olmayan ışık yardımı ile 6-100 kat büyütme sağlayarak papiller dermise dek deri yapılarını görüntülemeye imkan vermektedir. Biz çalışmamızda her bir hastalık için dermatoskopik bulguları belirlemeyi, diğer hastalıklarla karşılaştırmayı ve ayırıcı tanıya yardımcı olmayı amaçladık. Çalışmaya 18 yaş ve üzerinde; klinik ve histoptolojik olarak tanı almış, yüz tutulumu olan 35 ES (29.2), 35 EAK (29.2), 25 DLE (%20.8) ve 25 PV (%20.8) olmak üzere toplamda 120 hasta alındı. Hastaların seçilen lezyonları dijital dermatoskop (MoleMax II) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Place and Importance of Dermatoscopy in the Differential Diagnosis of Faciallylocalized Psoriasis Vulgaris, Erythematous Actinic Keratosis, Eczema Seborrheicum and Discoid Lupus Erythematosus Discoid Lupus Erythematosus (DLE), eczema seborrheicum (ES), psoriasis vulgaris (PV), Erythematous Actinic Keratosis (EAK) are the most frequently seen Erythematous squamous diseases of the face. Differential diagnosis of these diseases are mostly performed by histopathology. However, because face is an important localization cosmetically, both patients and doctors are concerned about taking the biopsy decision due to the complications that may occur after taking biopsy from this area such as pigmentation disorders, cicatrix and keloid formation. Dermatoscopy is an easy, rapid and non-invasive assessment tool that is used for the diagnosis and follow up of melanocytic and non-melanocytic benign and malignant skin lesions. Via polarized or non-polarized light, 6-100 times magnification is provided and it enables to view the skin structures till the papillary dermis. In our study, we aim to specify the dermatoscopic findings for every disease, compare to other diseases and support the differential diagnosis. In the study; totally 120 patients at and over 18-yr-old and diagnosed clinically and histopathologically as facial involvement were included in the study as 35 ES (29.2), 35 EAK (29.2), 25 DLE (%20.8) and 25 PV (%20.8). Selected lesions of the patients were evaluated by a digital dermatoscope (MoleMax II).