Türkiye manganez yataklarından elektro-aktif MnO2'nin elde edilmesi
- Tez No: 173660
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1976
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
-51- ö Z E T Kuru pilde depolarizer olarak kullanılan aktif MnQ2 elde etmek amacı ile bu çalışma yapılmıştır. Çalışmada Türkiye mangan yatakların dan çıkarılan cevherin kullanılması esas olarak alınmıştır. Bu amaçla, Tekirdağ - Istranca bölgesinde bulunan mangan cevheri üzerine çalışıl mıştır. Saf sizlik olarak -Fe-O ve yüksek oranda Si02 içeren cevher, is tenmeyen bu maddelerden kurtarılarak f saf MnCO- elde edilmiştir. Saf- sızlıklardan arıtılan MnCO-, HN03 li ortamda / çeşitli bozunma sıcak lıklarında MnÇ>2 haline dönüştürülmüştür. Elde edilen MnO- örneklerinin magnetik süsseptibiliteleri ölçül müş ve x-ışınları analizleri yapılmıştır. Deney verilerinden, bu yöntem le kuru pilde kullanılan aktif MnO- in, MnCO- in 190 -200°C de bozun - ması ile elde edilebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-52- SUMMARY This work is done for the aim of getting active MnO- used in dry batteries as depolarizer. The main purpose was to use manganese ore taken from Turkish manganese mines. For this purpose we worked on the manganese ore of Tekirdağ-Istranca district. First of ali the ore was purified from the impurity materials such as Fe20-, and SiO- which are abundantly present in the ore. So we obtained pure MnCO-. Then pure MnC03 is mixed with HNO~ under different decomposing temperature. Magnetic susseptibilities are measured and X-ray analysis are made on the obtained MnO^. By this way it is understood that active MnQ" used in dry batteries can be obtained under 190 -200 decomposing heat.