İlköğretim ikinci kademe öğrencilerin sosyal duygusal öğrenme becerileri
Secondary degree of primary school students' social emotional learning skills
  1. Tez No: 173661
  2. Yazar: ÖMER FARUK KABAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİDAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmada ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin sosyal duygusal öğrenme becerileri incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri Ölçeği (SDÖBÖ) geliştirilerek geçerlik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmış ve ardından ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin sosyal duygusal öğrenme becerilerinin cinsiyet, sınıf düzeyi ve sosyo-ekonomik düzey (SED) değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2004-2005 ve 2005-2006 eğitim-öğretim yıllarında, Ankara il merkezindeki 9 ilköğretim okulunda öğrenim gören 1343 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin 681 'i kız, 662'si erkektir. Çalışma yapılan okullar 5 farklı merkez ilçeden seçilmiştir. Ölçeğin geçerlik ve güvenilirlik çalışmaları için Mecidiye İ.Ö.O., Sakarya İ.Ö.O., Hüseyin Güllü Ceylan İ.Ö.O., Şahin Sevin İ.Ö.O., Selametli İ.Ö.O., Dedeman İ.Ö.O.' dan veri toplanmıştır. Sosyal duygusal öğrenme becerilerinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi için Akşemseddin İ.Ö.O., Dikmen Merkez Öğretmen Necla Kızılbağ İ.Ö.O., Maltepe İ.Ö.O.'dan veri toplanmıştır. Araştırmada geliştirilen SDÖBÖ' nün benzer ölçekler geçerliğini incelemek amacıyla Çatışma Çözme Davranışım Belirleme Ölçeği (ÇÇDBÖ), Kendine Saygı Ölçeği (KSÖ), Sosyal Beceri Ölçeği (SBÖ), Stres Yaşantılarında Kullanılan Başaçıkma Stratejileri Ölçeği (SYBSÖ) kullanılmıştır. Araştırmada geliştirilen SDÖBÖ' nün alfa katsayısı toplam puan için.88, alt ölçekler için.61 -.83 arasında bulunmuştur. Test-tekrar test güvenilirlik katsayısı toplam puan için.85, alt ölçekler için ise.69-.82 arasında hesaplanmıştır. Yapı geçerliği için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Geçerlik çalışmaları kapsamında yapılan açımlayıcı faktör analizinde varimax rotasyonu ile ölçek 4 faktöre indirgenmiştir. Yapılan doğrulayıcı faktör analizinde 4 faktörlü bir yapı sınanmış vesınanan modelin oldukça iyi uyum indekslerine sahip olduğu saptanmıştır. Buna göre birinci faktörde 1 1, ikinci faktörde 1 0, üçüncü faktörde 1 0, dördüncü faktörde 9 madde olmak üzere ölçekte 40 madde yer almıştır. Birinci faktör“problem çözme becerileri”, ikinci faktör“kendilik değerini arttıran beceriler”, üçüncü faktör“stresle başaçıkma becerileri”, dördüncü faktör“iletişim becerileri”olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, social emotional learning skills of secondary degree of primary school students were examined. For this purpose, first of all, Social Emotional Learning Skills Scale (SELSS) was developed for secondary degree of primary school students and its validity and reliability studies were done. Then, by using this scale, it was investigated whether or not social emotional learning skills differs according to gender, class level, and socio-economic status (SES). The participants of research are consist of 1343 students who attend 9 elementary schools at city center in Ankara, in the education years of 2004-2005 and 2005-2006. The participants consisted of 681 females and 662 males. The schools which participants are attended have been chosen five different districts at city center in Ankara. The data that is used for validity and reliability of study is collected from Mecidiye Î.Ö.O., Sakarya Î.Ö.O., Hüseyin Güllü Ceylan İ.Ö.O., Şahin Sevin İ.Ö.O., Selametli İ.Ö.O., Dedeman İ.Ö.O. The data is collected from Akşemseddin İ.Ö.O., Dikmen Merkez Öğretmen Necla Kızılbağ Î.Ö.O., Maltepe İ.Ö.O. for whether or not social emotional learning skills differ according to some variables. Conflict Resolution Behavior Scale, Self-Esteem Scale, Social Skills Scale, Coping Strategies Used In Stressful Experiences Scale were used to measure SELSS's homogenous scales validity. Alpha coefficient of Social Emotional Learning Skills Scale was ranged between.61-.83 for subscales and was calculated as.88 for sum score. Test-retest reliability coefficient was ranged between.69-.82 for subscales and was calculated as.85 for sum score. In order to examine the construct validity, exploratory factor analysis and confirmatory factor analyses were realized. Extend the validity studies of SELSS, scale was reduced to four factors by using varimax rotation. In confirmatory factor analysis, a four factor structure was tested and it was determined that the tested model had quite well and significant goodness of fit statistics. According to that, the first factor has 11, the second factor 10, the third factor 10, and the fourth factor has 9 statements. SELSS is a scale consisting of 40 statements. The first factor of the scale was defined as“problem solving skills”, the second factor was“self-esteem enhancing skills”, the third factor was“coping with stress skills”and the fourth factor was“communication skills”.