Landsat-4 uydusu görüntülerinden yararlanarak Harran Ovası topraklarının toprak birlik haritasının oluşturulması
  1. Tez No: 173765
  2. Yazar: NURTEN ERBEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URAL DİNÇ, PROF. DR. M. ŞEFİK YEŞİLSOY, DOÇ. DR. İLHAMİ YEĞİNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Landsat-4- uydusunun 1:232.580 ölçek li siyah-beyaz görüntüleri (1, mavi ve 4. kırmızı ötesi bant) topoğrafik haritalarında yardımıyla yorumlanarak HAR RAN ovası* nm fizyografik ünitelere dayalı“Landsat Toprak Birlik. Haritası”hazırlanmıştır. Araştırma alanında ayırdedilen 8 farklı fizyogra fik ünite üzerinde 13 ayrı toprak birliği saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, Landsat uydu görüntülerinin kullanılmasıyla toprak etüd ve haritalama çalışmaları yapılmamış alanlarda toprakların dağılımının ve toprak birliklerinin özellikle 4. bant (kırmızı ötesi) yardımıyla gri ton seviyesi ve karakteristik fotoğrafik şekillerine göre saptanabileceği ve yapılacak detaylı ça lışmalarda toprak serilerine dayalı harita lejandının oluş turulabileceğini göstermiştir. Ayrıca Harran ovası topraklarının ovanın kuzey, doğu ve batısındaki yükseltilerde oluşan toprak materyalle rinin pleistosende ardalanan iklim değişikleri ile Harran ovasının orjşa kesimlerine doğru yığılan çamur akıntıları ve koluviyaller üzerinde oluştukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the black and white satellite photographs (1 th blue and 4 th IR bands) at 1:232.580 scale were interpreted by the aid of topographic maps and“The Landsat Soil Association Maps”of Harran plain based on the physiographic units. Thirteen different soil association were determi ned on the eight different physiographic units in the rese arch area. Results obtained showed that detailed map legends based on Soil Series can be produced by using the 4. band (I.R.), at the level of greytones and typical photographic characteristics. Consequently it was resolved that the soils of the Harran plain were basic ly formed on mudflows and colluvial material deposited in the lower central parts of the plain following Pleistocene repeated transportation due to cli matic changer of soil materials formed at higher uplands.