Çeşitli ırk veya genotipteki sığırlarda bazı vücut ölçülerinden yararlanılarak canlı ağırlığının tahmini üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 173766
  2. Yazar: HAKKI KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
- 30 - 5. ÖZET Çukurova Bölgesinde yetiştirilen dişi veya besiye alman erkek sığırda cidago yüksekliği ve göğüs çevre öl- ' çülerinden yararlanılarak canlı ağırlık tahminine olanak veren doğrusal regresyon denklemlerinin elde edilmesine çalışılmıştır. Araştırma materyalini Kilis Tipi Güney Sarı Kırmı zı Fİ (GSK x SA), Gl (1/4 GSK x 3/4 SA), Soğu Anadolu Kır mızısı ve Doğu Anadolu Kırmızısı melezleri (çeşitli geno- t iplerde) oluşturmuştur. ELde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Canlı ağırlık, göğüs çevresi ve cidago yüksek liği bakımından çegitli yaş, cinsiyet ve genotiplerin fark lı ortalama değerlere sahip olduğu anlaşılmıştır. 2. Canlı ağırlık ile cidago yüksekliği ve göğüs çevresi arasındaki korelasyon katsayıları, bütün hayvanla> için sırasıyla r= 0.751 ve r= 0.934- bulunmuştur. Beklendiği ve çeşitli literatürlerde bildirildiği gibi can lı ağırlık ile göğüs çevresi arasındaki korelasyon, cida go yüksekliği ile canlı ağırlık arasındaki korelasyondan oldukça yüksek çıkmıştır. Bu nedenle, canlı ağırlık tahmin lerinde, göğüs çevresinin kullanılmasının daha uygun oldu ğu görüşüne varılmıştır. 3. Göğüs çevresinden, canlı ağırlığın tahmin edil mesinde yapılan % hatanın, çeşitli genotip ve cinsiyette değişik olmakla birlikte, % 6.3 ile % 7.6 arasında değiş tiği anlaşılmıştır. 4.
Özet (Çeviri)
- 32 - 6. SUMMARY A study is carried out in order to determine live weight of male and female cattle from heart girth measure*- ment and heigth at withers, bred in Çukurova Region, The daha was collected from Kilis type Southern Red and Yellow (GSK), PI (GSK x Black and white), Gl (1/4 GSK x 3/4 Black and white) Eastern Red (DAK) and Eastern Red Crosses (DAKM). The results are summarized toelow: 1- Average live weight, heigth at withers, and heart girth measurements are significantly different in different sex, age and genotype groups. 2. The correlation coefficients between live weight of animal and heigth at withers or hearth girth measurement are r= 0.751 and r= 0.934 respectively. As it is cited in the literature and also expected the correlation between live weight and hearth girth measurement is higher than the other. So, it is recommended to estimate.live weight of an animal from hearth girth measurement. 3. The average deviation of estimated from true weight, ranged from 6.3 % to 7.6 % in different breeds or genotypes, 4. The regression equation for males are signifi cantly different from the females. Some of the linear regression equations for different breeds or genotypes are. not significantly different from each other, at 5 % level. Common lineer equations are given for those not signifi cantly different. These are:- 33 - GSK + DAK + DAKM (mole),f=-340.9+3.995x +26.4 Fl + Gl (m«le),*t=-436.5+4.668x +25. 1 GSK (female),Y= -621.4+5.609x +36.8 PI + Gl (female),Y= -727.4+6,227x +41.3 5. Data is corrected, using age correction factors, Then, lineer regression equations were found from the corrected data* Using these equations, standart tables are prepared to estimate live weight of each breed or genotype.