Küçük ırk erişkin köpeklerde prostat bezinin fizyolojik sınırlarının belirlenmesi amacıyla çeşitli parametrelerin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficiency of various parameters to determine the physiological ranges of the prostate gland in small-breed dogs
  1. Tez No: 968464
  2. Yazar: HASAN MERTCAN TABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, küçük ırk erişkin erkek köpeklerde prostat bezinin fizyolojik sınırlarının belirlenmesinde çeşitli parametrelerin etkinliğini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma materyalini, herhangi bir üreme anomalisi veya hormonal tedavi geçmişi bulunmayan, 2–5 yaş aralığında, kısırlaştırılmamış küçük ırk erişkin 45 erkek köpek oluşturmuştur. Bu köpekler rutin muayene amacıyla veteriner kliniğine getirilmiştir. Prostat bezine ait ultrasonografik ölçümler yapılmış ve prostat hacmi, modifiye edilmiş elipsoid formülü kullanılarak hesaplanmıştır. Testiküler ölçümler kumpas ve ultrasonografi ile alınmıştır. Çeşitli morfometrik vücut ölçümleri elektronik kumpas, mezura ve radyografi kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca, skrotal çevre, penil çevre ve penis uzunluğu gibi üreme sistemine ilişkin ölçümler de kaydedilmiştir. Prostat boyutları ile ölçülen parametreler arasındaki korelasyonlar analiz edilmiş; değişken kombinasyonlarına dayalı çoklu doğrusal regresyon modelleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effectiveness of various parameters in determining the physiological ranges of the prostate gland in small-breed adult dogs. The study material consisted of 45 intact, small-breed, adult male dogs aged 2-5 years old without any previous reproductive disorders or hormonal treatments, that were brought to a veterinary clinic for routine examination. Ultrasonographic measurements of the prostate gland were performed, and prostate volume was calculated using a modified ellipsoid formula. Testicular measurements were taken using calipers and ultrasonography. Various morphometric body measurements were obtained using a digital caliper, tape measure, and radiography. Reproductive measurements, including scrotal circumference, penile circumference, and penile length, were also recorded. Correlations between prostate dimensions and the measured parameters were analyzed. Multiple linear regression models were developed to predict prostate volume based on combinations of variables.