Transdermal yolla nitrogliserin salınımında kullanılacak rezervuar tipi cihazlar için polihidroksietilmetakrilat (PHEMA) bazlı membran üretimi
- Tez No: 173804
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
'07 ET v-B-u- e-a 1 r$ nTaTJ-crr-^^fl-^-ı 1larda- tıbbi - uygul amalard-a- y-a-yg ı ıı ola- ~4ia-k- k-u 1 1 a-m 1 a n transdermal tür ilaç salınım sistemleri için, uygun-özclliklordo polimerik membranl arı n hazırlanması amaç lanmıştır. -4J^ojîJ-a4iâ4*--s4-s4«4fr--^ hastalıklarının t-e-d-a-v i s i n d e leu~H-aiti-4ift»le-ö-z^-r-e-5 - i-5-te-n44-e-n_ ^A-2J-a-p^-a-fHHt y^44s^Mn»^-a-~Ha°e^HetT-^. Nitrogliserin salınımı- nın gerçekleşeceği membranlar, poll (hidroksi eti 1 metakri- lat) (PHEMA) bazlı olup, hidroksi eti İmetakri 1 at (HEMA) mo- nomerinin, bulk pol imeri zasyonu ile hazırlanmışlardır. Po 1 i. merizasyon, başlatıcı olarak kullanılan azobi si zobüti rom* t- ril (AIBN) ve çapraz bağlayıcı eti 1 engl i kol dimetakri 1 at (EGDMA) varlığında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, yapıya değişik oranlarda, metil metakrilat (MMA) monomeri ve su ilave edilerek, çapraz bağlayıcı ve başlatıcı konsantras - yonları değiştirilerek, farklı geçirgenlik özelliklerine sahip membranlar hazırlanmıştır. Etilalkol ortamında şişi rilerek kullanılan bu membranlardan nitrogliserin salınımı, sabit sıcaklıktaki karıştırmalı difüzyon hücrelerinin kulla nıldığı in-vitro deneylerle incelenmiştir. - frr aştırma kapsa m-ı n d a g-erç-e-k 1 e ş t i r-i 1 o n ç-a-l-^-ş-m^^-a-r-d-a- tri-a-ş-ı- - -4-a-ft- si m. PHEMA membranlar, monomer karışımının, kalınlığı ayarla nabilen poliamid levhalar arasına dökülmesi ve bunu takiben serbest radikal pol imeri zasyonu ile hazırlanmıştır. Polime-VI rizasyon şart! an, / 60°Ç/ ta, 24 saat olarak standart! aştı rılmıştır. İşlem sonucunda 300 * 30^|4] kalınlığında şeffaf membranlar elde edilmiştir. luıtrvn lembranl ar1^ etil alkolde şişme özel 1 i-ğ-t-n-e- oranı, başlatıcı ve çapraz bağlayıcı miktarları, MMA ve su oranlarına bağlı olarak değişmekte - dir. f :ffi^^Ö: membranl ardan ni trj^lJJLexİJlT-s^lJ^-. nımı döküm suru bunda ki jjLİ^o^'gTFTSgİH oranlarına bağlı ola - rakHgjjçmp k t p ri i r «^ Döküm şurubuna eklenen su miktarı ile nitrogli serin salımmı hızlanmakta, ancak membran daya nıklılığı azalmaktadır. Artan MMA konsantrasyonu ile ilaç salımmı yavaş larken, membran kırılganlığı artmaktadır. Çapraz bağlayıcı olarak kullanılan EGDMA ilavesi membrandan nitrogliserin salınımını büyük ölçüde yavaşlatmakta, membran dayanıklılığını artırmak tadır. sç^ Döküm şurubuna eklenen AIBN miktarının değişmesi salınım hızını çok fazla etkilememektedir. ^V Nitrogliserinin PHEMA membrandaki etkin difüzyon katsa- yısi,“Time-lag”yöntemiyle saptanmış ve\10_cm /san mertebesinde olduğu gözlenmiştir. \Qas%û-$ cm2 /san
Özet (Çeviri)
VI 1 SUMMARY The aim of this study is to prepare polymeric membranes which have appropriate properties for transdermal type drug delivery system whi ch comononly used in medical app - lications, recently. This system is a reservoir type system and will be used in coronary diseases therapy by releasing nitroglycerine at desired rates. Polymeric membranes were prepared bulk polymerization of HEMA monomer. Polymerization was achieved in presence of AIBN, initiator and EGDMA, cross- linker. Furthermore, by adding MMA and H?0 into the structure in different ratios and changing the crosslinker and initi ator concentrations, various membranes which have different permeability properties have been obtained. Nitroglycerine release from these membranes which swollen in ethyl alcahol, was investigated by in-vitro release experiments conducted at constant-temperature diffusion cell. The results obtained in this research can be summarized as fol 1 ows. a. PHEMA membranes were prepared by free radical polymeri zation of the monomer solution between polyamide plates. The polymerization conditions were standardized at 60°C for 24 hr. Thus, transparent membranes in 300 ı 30 \im thickness have been obtained. b. Polymeric membranes swell in ethyl alcohol. % swelling ratio changes with initiator and crosslinker concentrations, MMA and water ratios.vın c. Nitroglycerine release from the polymeric membranes prepared in this study, changes with ingredients ratios in the monomeric casting solution. i. If water content added to the casting solution increases, nitroglycerine release rate increases but mechanical stability of membrane decreases. ii. If amount of MMA increases, release rate decreases and brittless of membrane increases. iii. If EGDMA ratio increases, release rate decreases importantly, but mechanical resistance of membrane increases. iv. Different amounts of AIBN added into the monome ric solution don't affect the release rate. d. Effective diffusion coefficient of nitroglycerine in PHEMA membrane was determined by“time-lag”method and it was -8 2 found that it's value is about 10 cm /second.