Testosteron düşüklüğü olan alt üriner sistem semptomlu hastalarda transdermal testosteron uygulamasının alt üriner sistem ve erektil fonksiyona etkisi
The effect of transdermal testosterone administration on lower urinary tract symptoms and erectile dysfunction in patients with low testosterone
  1. Tez No: 525990
  2. Yazar: CEM YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN LEVENT PEŞKİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada alt üriner sistem semptomlu hastalarda transdermal testosteron uygulamasının AÜSS ve ED üzerine etkisi araştırılarak; testosteronun alt üriner sistem üzerine olan etkisinin objektif veriler ve klinik bulgular doğrultusunda daha iyi anlaşılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya üroloji polikliniğine alt üriner sistem semptomları ve erektil disfonksiyon şikayetleri sebebiyle başvuran ve serum total testosteron seviyesi 350 ng/dl'nin altında olan 62 erkek hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalardaki alt üriner sistem semptomlarının şiddetini belirlemek için idrar akım testi (üroflowmetri) ve Uluslararası Prostat Semptom Skorlaması (IPSS) kullanıldı. Hastalardaki erektil disfonksiyon şiddetini saptamak içinde Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IEFF-5) doldurtuldu. Ayrıca yaşlanmaya bağlı erkekte gelişen hipogonadizmin derecesini belirlemek için de Yaşlanan Erkek Semptom Sorgulama Formu (AMS-SF) kullanıldı. Hastaların ED ve AÜSS sebebiyle gereken tüm rutin testleri ve muayeneleri yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar basit rastgele örnekleme yöntemiyle iki gruba bölündü. Birinci gruptaki 31 hastaya üç ay süreyle transdermal yolla günlük doz olarak 5 g. 'lık saşe içeriği olan 50 mg. testosteron cilt üzerine sürülmek suretiyle uygulandı. İkinci gruptaki 31 hastaya üç ay süreyle testosteron içermeyen transdermal jel (plasebo formu) uygulandı. Hastaların birinci ve üçüncü aydaki kontrollerinde tedavi öncesi değerlendirmede kullanılan ölçekler tekrar karşılıklı görüşme yoluyla doldurulup üroflowmetri testi tekrarlandı. Bulgular: Yaş ile testosteron ve tedavi öncesi IIEF değerleri arasında negatif yönde, tedavi öncesi AMS değerleri ile pozitif yönde anlamlı ilişki saptandı. Testosteron düzeyleri ile tedavi öncesi IIEF değerleri arasında pozitif yönde, tedavi öncesi AMS değerleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptandı. Plasebo grubuna göre tedavi verilen gruptaki AMS değerlerinin azalması, IIEF ve Qmax değerlerinin artması istatiksel olarak anlamlı olarak saptandı. Tedavi verilen grupta tedavi sonrasında IPSS skorunda azalma saptanmasına rağmen bu azalma istatiksel olarak anlamlı olarak saptanmadı. Tedavi öncesi IPSS skorlarıyla AMS ve IIEF skorları arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuçlar: Çalışmamızda yaşlanma sonucu gelişen AÜSS ve ED gibi semptomların testosteron replasmanı ile gerileyebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effects of transdermal testosterone administration on erectile dysfunction (ED) and lower urinary tract symptoms (LUTS) in patients with LUTS and ED. We aimed to represent a better understanding on the relationship between transdermal testosterone therapy and LUTS in accordance with objective clinical findings. Materials and Methods: Sixty two male patients with a serum testosterone level below 350 ng/dl who administered to the urology outpatient clinics with the complaints of LUTS and ED are enrolled in this study. Thirty-one patients were randomly assigned to receive transdermal testosterone at a daily dose of 50 mg and thirty-one patients were randomly assigned to receive a placebo for three months. Patients were assessed by trained doctors using structured questionnaires which included the International Index of Erectile Function (IEFF-5), the International Prostate Symptom Scale (IPSS) and the Ageing Male Symptom Questionnaire (AMS-Q) to evaluate the severity of symptoms at days 0,30 and 90. All patients underwent physical examination, urine analysis and uroflowmetry monthly. Results: Patient groups were similar in means of demographic characteristics. There was a statistically significant negative correlation between the age and serum testosterone levels and pre-treatment IEFF scores. There was a significant positive correlation between the age and pre-treatment AMS-Q scores. The patients receiving testosterone had greater increases in maximum uroflow rate (Qmax) values and IEFF-5 scores than those receiving placebo. The improvement in the AMS-Q scores were significantly greater in the testosterone treatment group compared to the placebo group. Though not statistically significant IPSS scores tended to decrease. Conclusion: Testosterone treatment is effective in improving the LUTS and ED symptoms in aging male.