Naproksen içeren farklı transdermal mikroemülsiyon formülasyonlarının in vitro-in vivo değerlendirilmesi üzerine çalışmalar
Studies on in vitro-in vivo evaluation of different transdermal microemulsion formulations containing naproxen
  1. Tez No: 260190
  2. Yazar: NESLİHAN ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YEŞİM KARASULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, model etkin madde olarak seçilen antiinflamatuvar ve anajezik etkili naproksenin transdermal yolla kullanılabilen S/Y ve Y/S mikroemülsiyon formülasyonları geliştirmektir.Bu amaçla, naproksenin farklı YEMler, YYEM'ler ve farklı su fazları kullanılarak topikal mikroemülsiyon formülasyonları hazırlanmış ve üçgen faz diyagramı ile ideal formülasyonlar belirlenmiştir.NP yüklenen ideal formülasyonlardan ve piyasa preparatından naproksenin difüzyonu, difüzyon hücresi kullanılarak, in-vitro olarak nitro selüloz membranda ve selüloz membranda, ex-vivo olarak sıçan derisinde incelenmiştir. İn-vivo olarak geliştirlen formülasyonların etkinliği ise sıçanlarda araştırılmıştır. Geliştirilen formülasyonlar ve ticari formülasyon kullanılarak sıçanlarda antiinflamatuvar ve analjezik etki araştırılmıştır.Geliştirilen mikroemülsiyon formülasyonlarının fizikokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla bir seri analizler yapılmıştır. Analiz olarak; pH ölçümü, viskozite tayini, damlacık büyüklüğü tayini, iletkenlik tayini, refraktif indis ölçümleri gerçekleştirilmiş ve ayrıca geliştirilen formülasyonların stabiliteleri incelenmiştir.Bütün bu çalışmalar sonucunda geliştirilen mikroemülsiyon formülasyonları, ticari preparata bir alternatif olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop w/o and o/w microemulsion formulations of the antiinflamatory and analgesic agent naproxen which was chosen as model drug active substance, which can be used via transdermal route.For this purpose, the topical microemulsion formulations of naproxen using different surfactans, co-surfactans and water phases were prepared, and ideal formulations were determined by using triangle phase diagrams.The diffusion of naproxen from naproxen loaded formulations and commercial formulation was investigated in nitro cellulose mebranes and cellulose membranes using diffusion cell as in vitro studies and in rat skin as ex-vivo studies. In-vivo studies of these microemulsion formulations and commercial formulation were also evaluated antiinflamatory and analgesic effect in rats.To determine the physicochemical properties of developed microemulsion formulations, a series of analyses were performed. The analyses that were performed include refractive index measurement, pH, viscosity, droplet size and conductivity, and the stability of the formulations were also evaluated.As a result of all studies, developed microemulsion formulations could be proposed as an alternative to the commercial formulation in therapy.