1993-2002 yılları arasında Türkiye'deki intihar olaylarının sosyolojik açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of suicide incidents in Turkey from 1993 to 2002 from a sociolgical point of view
- Tez No: 173809
- Danışmanlar: PROF.DR. CİHAT ÖZÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
İntihar,“bir kişinin ölüm niyetiyle ve ölümüne neden olacak kasıtlı pasif veya aktif bir ediminin sonucu kendisini öldürmesi olarak”tanımlanabilir. İntihar yalnızca bireysel ve psikolojik bir olgu değil, aynı zamanda toplumsal bir olgudur. Her toplumun kendine özgü bir intihar oranı mevcuttur. Çalışmanın amacı, Türkiye'de 1993-2002 yılları arasında meydana gelen intihar olaylarını sosyolojik açıdan değerlendirmek ve Türk toplumunun intihar oranını etkileyen ve belirleyen sosyal olaylarla ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmada, Devlet İstatistik Enstitüsü'nün topladığı Türkiye'de 1993-2002 yıllan arasında meydana gelen intihar istatistikleri kullanılmıştır. Türkiye'de intihar oranlannm yıllık artışlan ile toplumsal olaylar arasındaki ilişki araştınlmış, İntihar oranlanmn cinsiyet, yaş, neden, öğrenim durumu, medeni durum, coğrafi bölgeler, iller gibi değişkenler içindeki dağılımlan incelenmiştir. Aynca dünyanın altmış ülkesinin intihar oranlan incelenmiş, intihar oranı ile toplumsal yapılar arasındaki ilişki araştmlmıştır. Türkiye'nin dünya ülkeleri arasındaki intihar oranı sıralamasında yeri ortaya konmuştur. 1993-2002 yıllan arasında Türkiye'de intihar oranını araştıran çalışmamızda Türkiye'nin intihar oranının dünya ölçeğine göre düşük olduğu görülmektedir. Ancak Türkiye'de son on yılda intiharlarda önemli bir artış görülmektedir. Ekonomi politik kararlar nedeniyle ortaya çıkan ekonomik krizler, Türkiye'de intihar oranını arttırmaktadır.Anahtar Sözcükler İntihar, Anomi, Türkiye,
Özet (Çeviri)
Suicide can be defined as 'killing oneself as a result of deliberate active or passive action that will cause death or that is intended to cause death'. Suicide is not only individual and psychological but also a socal fact.Every society has a specific suicide rate. The purpose of study is to evaluate the suicide incidents in Türkiye from 1 993 to 2002 from a sociological point of view and t reveal the relation with social events that affect and determine the suicide rates in Turkish Society. We use the suicide statistics that was compiled by State Statistics Institution in the study for the years between 1993 to 2002 in Turkiye.Relation between the yearly increase in suicides in Türkiye and social events and suicede incidents that were broken into several factors like gender,age,motiveeducation,marital status,geographical areas,cities has been researched. Also suicide rates of sixty countries in the world and relation between suicide rates and social structure have been researched and the place of Türkiye among world countries in terms of suicide rates has been revealed. In our study that probes the suicide rate in Türkiye between 1993-2002 : It seems that the suicede rate of Türkiye is lesser than the average suicide rate of world measurement.But there can be seen important augmentation in suicides in Türkiye. Due to economic crisis that was revealed for economic-politic decision, suicede rate of Türkiye is increasing.Key Words Suicide, Anomy, Turkey