Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne üye işletmelerin gelişim süreci ve bugünkü durumu
Development process and current situation of enterprises which are member of Cattle Breeders? Association of Tekirdağ
- Tez No: 233252
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada da Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin kurulması ile Tekirdağ ilindeki büyükbaş hayvancılık işletmelerine yıllar itibariyle sağlamış olduğu katkılar incelenmiştir. Ayrıca ildeki mevcut durum üye işletmeler ve üye olmayan işletmeler arasında bir karşılaştırma yapılarak, Türkiye geneli ile kıyaslanmıştır.Bu amaçla Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği'nden Tekirdağ iline ait tüm soykütüğü işletmelerinin kayıtlı işletme bilgileri ve Türkiye'deki mevcut soykütüğü işletmelerine ait ortalamalar alınmıştır. Yapılan çalışma sonucunda soykütüğüne kayıtlı işletme ve sığır sayısı hızlı bir şekilde artış gösterdiği, ayrıca soykütüğü işletmelerinde işletme başına düşen ortalama sığır sayısının yıllar itibariyle artış gösterdiği saptanmıştır.Araştırma sonucunda ülkemizde ve Tekirdağ ilinde suni tohumlama uygulamalarının yıllar itibariyle artış gösterdiği ve işletmelerin suni tohumlama uygulama sıklığı her geçen gün arttığı belirlenmiştir.Yapılan istatistiki analizler sonucunda elde edilen ortalama değerler ve standart hatalar; 2000 ve öncesi, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 ve 2006 yılları için sırasıyla ilkine buzağılama süresi 24,68±0,08, 24,88±0,08, 25,06±0,08, 25,37±0,08, 25,82±0,07, 25,88±0,05, 26,21±0,05 olarak bulunmuştur. Servis periyodu süresi sırasıyla 103,65±4,91, 101,69±3,20, 104,33±2,06, 105,17±1,30, 106,13±0,93, 109,83±0,68, 105,60±0,52 olarak bulunmuştur. Buzağılama aralığı süresi sırasıyla 385,57±12,56, 374,66±6,25, 380,52±3,42, 392,13±2,31, 390,80±1,57, 390,25±1,20, 388,87±0,85 olarak bulunmuştur. 1.laktasyon süresi sırasıyla 335,67±10,37, 329,18±5,04, 328,74±3,96, 330,36±3,20, 329,96±2,18, 338,57±1,53, 327,55±1,19 ve 1.laktasyon 305 gün süt verimi sırasıyla 5524,43±194,51, 5155,83±91,08, 5081,11±73,90, 5237,28±58,15, 5272,59±41,41, 5551,01±27,89, 5658,60±27,09 olarak bulunmuştur. 2.laktasyon süresi sırasıyla 325,77±12,73, 323,39±8,60, 330,10±4,36, 328,17±3,14, 333,61±2,69, 332,96±2,00, 324,59±1,27 ve 2.laktasyon 305 gün süt verimi sırasıyla 5903,19±285,65, 5513,83±140,88, 5697,76±101,10, 5688,38±72,03, 5681,53±55,63, 5817,08±42,97, 5920,71±32,64 olarak bulunmuştur. 3.laktasyon süresi sırasıyla 296,38±13,71, 335,24±11,82, 321,78±5,86, 321,06±3,99, 326,89±2,90, 336,05±2,52, 324,59±1,88 ve 3.laktasyon 305 gün süt verimi sırasıyla 5542,63±436,37, 5805,94±199,09, 5635,87±137,02, 5864,44±88,75, 5688,02±66,31, 5967,68±54,54, 5951,25±46,13 olarak bulunmuştur. 4.laktasyon süresi sırasıyla 335,00, 353,14±26,58, 308,03±8,84, 315,07±5,84, 325,77±3,85, 326,38±2,84, 323,10±2,36 ve 4.laktasyon 305 gün süt verimi sırasıyla 4996,00, 5833,43±660,51, 5572,18±195,25, 5909,49±150,31, 5889,87±86,46, 5934,54±58,43, 5991,18±60,20 olarak bulunmuştur. 5. ve üzeri laktasyonlar süresi sırasıyla 290,00, 346,14±17,11, 315,68±7,59, 324,02±4,37, 324,50±3,08, 317,37±2,14 ve 5, ve üzeri laktasyonlar 305 gün süt verimi sırasıyla 5222,00, 6130,43±336,24, 5716,42±179,31, 5709,34±94,13, 5809,06±60,24, 5859,08±52,38 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Also in this study, contributions of foundation of Tekirdağ Cattle Breeders? Association to bovine breeding enterprises by years are analyzed. Moreover, general situation of Turkey will be compared with the province making a comparison between current situation in the province, enterprises which are member and not member.For that purpose, registered enterprise information of progeny enterprises belonging Tekirdağ province and averages of available progeny enterprises in Turkey are taken from Cattle Breeders? Association of Turkey. According to research findings, it is determined that number of enterprises registered to progeny and cattle increases rapidly, moreover average cattle number for each enterprise in progeny enterprises increased by years.Research results indicate that, it is seen that artificial insemination applications increase by years in our country and Tekirdağ province and artificial insemination frequency of enterprises increase each passing day.Average values and standard errors were calculated by statistical analyses for the first one calving time as in order of 24,68±0,08, 24,88±0,08, 25,06±0,08, 25,37±0,08, 25,82±0,07, 25,88±0,05, 26,21±0,05 for the years 2000 and before, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 and 2006. Service period time is determined in the order of 103,65±4,91, 101,69±3,20, 104,33±2,06, 105,17±1,30, 106,13±0,93, 109,83±0,68, 105,60±0,52. Calving interval time is determined in the order of 385,57±12,56, 374,66±6,25, 380,52±3,42, 392,13±2,31, 390,80±1,57, 390,25±1,20, 388,87±0,85. Lactation time is determined in the order of 335,67±10,37, 329,18±5,04, 328,74±3,96, 330,36±3,20, 329,96±2,18, 338,57±1,53, 327,55±1,19; and 1st lactation 305 days milk production is determined in the order in the of 5524,43±194,51, 5155,83±91,08, 5081,11±73,90, 5237,28±58,15, 5272,28±58,15, 5272,59±41,41, 5551,01±27,89, 5658,60±27,09. 2nd lactation time is determined in the order of 325,77±12,73, 323,89±8,60, 330,10±4,36, 328,17±3,14, 333,61±2,69, 332,96±2,00, 324,59±1,27; and 2nd lactation 305 days milk production is determined in the order of 5903,19±285,65, 5513,83±140,88, 5697,76±101,10, 5688,38±72,03, 5681,53±55,63, 5817,08±42,97, 5920,71±32,64. 3rd lactation time is determined in the order of 296,38±13,71, 335,24±11,82, 321,78±5,86, 321,06±3,99, 326,89±2,90, 336,05±2,52, 324,59±1,88 and 3rd lactation 305 days mil production is determined in the order of 5542,63±436,37, 5805,94±199,09, 5635,87±137,02, 5864,44±88,75, 5688,02±66,31, 5967,68±54,54, 5951,25±46,13. 4th lactation time is determined in the order of 335,00, 353,14±26,58, 308,03±8,84, 315,07±5,84, 325,77±3,85, 326,38±2,84, 323,10±2,36; and 4th lactation 305 days milk production is determined in the order of 4996,00, 5833,43±660,51, 5572,18±195,25, 5909,49±150,31, 5889,87±86,46, 5934,54±58,43, 5991,18±60,20. 5th and upper lactation times are determined in the order of 290,00, 346,14±17,11, 315,68±7,59, 324,02±4,37, 324,50±3,08, 317,37±2,14 and 5th and upper lactations 305 days milk production are determined in the order of 5222,00, 6130,43±336,24, 5716,42±179,31, 5709,34±94,13, 5809,06±60,24, 5859,06±60,24, 5859,08±52,38.