Seramik malzeme ile hazırlanan birimlerde rirm ilkesi
The rhythm principle in the units prepared through ceramic material
- Tez No: 173814
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CANDAN TERWIEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Seramik malzemenin teknik olanaklarının belirleyicisi, fiziksel, kimyasal, reolojik özellikleri; renk, plastiklik, doku, sertlik, şeffaflık, matlık, parlaklık, örtücülük, camsılık, gözeneklilik vb. görsel estetik etki öğelerinin kaynağıdır. Bu öğeler; seramik eserin, estetik bir sonuç olarak nesnelleşmesini sağlamaktadır. 20. yüzyıl başlarında, plastik sanatların ortak dili olarak belirlenen temel tasarım ilkeleri, sanat dallarının asal nitelikleri, malzemesinin etkinliğiyle görselleşmektedir. Bilimsel araştırmalara, duyuma, algıya bağlı saptanabilen, genel anlamda, ölçülebilir bir zaman ve uzamda, evrende; olayların, varlıkların düzenini sağlayan çevrimsel olgu; sanat alanlarında ise, temel tasarımın, estetik ifade ilkesi olan ritm; Antikite'den günümüze, sanatta değişen anlayışlara rağmen, vazgeçilmez temel ilkelerden birisi olmuştur. Sanat dallarına has öğelerin; ölçü, hareket, yineleme, benzerlik, zıtlık vb. ilkelerle düzenlenmesiyle, nesnel gerçekliği insan algısında tamamlanan ritm; sanat eserine özgü bir zamansallığı ve mekansallığı getirmekte, biçimin algılanmasını, anlamın, estetik bilgiye dönüşümünü kolaylaştırmaktadır. Seramik sanatının temel öğesi; malzemesinin, kendine özgü yapısında ve üretme sürecinde var olan ritm, seramikçinin ritmi ile bir başka ritme, sanatsal ritme dönüşmekte, seramik sanatı malzemesinden dolayı, plastik sanatların içerisinde biçime bağlı estetik duyumların en yoğun yaşatılabildiği ve gösterilebildiği sanat özelliğine sahip olmaktadır. Seramik sanat eserinde ritm; izleyiciyi, insana özgü estetik bir yaşantıya taşır; coşku, dinginlik, derinlik vb. duygulanımlarla, iç dinamiklerle gelişen yeni ritimlere kaynak oluşturur.Sanatta Yeterlik Eseri Çalışması uygulamaları; malzemenin estetik değer üreten özellikleri, bir töz felsefesi ile ele alınarak, insan ve insana bağlı edimlerin yarattığı birikimleri içeren, tortullaşma teması çalışılmıştır. Tortul (sedimanter) bir kil grubuna giren mikalı kil, kırmızı kil ve şamot ile plaka tekniği ve kalıp aracığıyla gerçekleştirilen yüzey ve form uygulamalarında, plakalar; malzemenin kesitlerini gösterecek şekilde parçalanarak, biçime uygun birleştirilmiştir. Hareketli birimsel öğelerle malzemenin plastikliğinin vurgulandığı form ve yüzeylerdeki yoğun ritmik görünümün yanında, malzemenin yüzey etkinliğini vurgulayan sezgisel ritmler, yalın formlarda araştırılmıştır.Anahtar Sözcükler Sanat, Seramik, Tasarım, Estetik, Ritm.
Özet (Çeviri)
The indicator of technique facilities of ceramic materials, physical, chemical, Theological features; color, plasticity, texture, hardness, transparency, brightness, opacity, glassy, porosity, etc.. are the sources of visual and aesthetic impression elements. These elements enable the work of ceramic to be materialized as an aesthetic result. At the beginning of 20th century, the basic design principles identified as the common language of the plastic arts, basic qualities of art branches have visualized with the effectiveness of the materials. The palingenetically phenomenon which provides the order of the things and the happenings in the universe, in a measurable time and extension, in general sense, which can also be identified as being based on perception, sensation, and scientific studies, and the rhythm which is the principle of aesthetic expression of basic design has become one of the indispensible principles despite the changing understandings in art since the days of Antiquity. With the order of the elements unique to the art branches through scale, movement, repetition, similarity, contradiction etc.. the rhythm whose materialistic reality is completed in human perception has brought time and space unique to work of art and has facilitated the conversion of the meaning into aesthetic knowledge. The rhythm, the basic element of ceramic art, existing in the process of production and in the form which is unique in itself, turns into another rhythm through the rhythm of the artist, which an artistic rhythm. The art of ceramic, owing to its material, has the feature of art in which aesthetic perceptions based on form are most reflected and demonstrated of all the plastic arts. The rhythmin a work of ceramic art carries the viewer to an aesthetic life, and constitutes a source for the new rhythms developing with internal dynamics such as sensitivity, depthness, calmness, and vividness. The applications of the work of proficiency in art: the characteristics of the material producing aesthetic value, and the theme of sedimentation, containing the experience that the human and human induced acquisitions created with reference to substance philosophy have been worked on. The slabs in the surface and form applications performed through moulded and slab-built technique with red earthenware and chamotte and micaceous clay, found in a group of a sedimentary clays are combined according to the form so divided as to reflect the cross section of the material. Besides the heavy rhythmic appearance on the form and surfaces where the plasticity of the material was highlighted through the use of the active unit elements, perceptional rhythms emphasizing the surface effectiveness of the material were investigate in simple forms. Key Words Art, Ceramic, Design, Aesthetic, Rhythm.