Yeni muhafazakarlık: Carl Schmitt ve Leo Strauss üzerinden eleştirel bir okuma
Neo-conservatism: A critical reading over Carl Shmitt and Leo Strauss
  1. Tez No: 173841
  2. Yazar: ÖZSEL DOĞANCAN
  3. Danışmanlar: DR. HALİL ONUR İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın odağında, 20. yüzyılın en etkili muhafazakarlık biçimlerinden birisi olan yeni-muhafazakarlık bulunmaktadır. Yeni-muhafazakarlık, ortaya çıkış şekli, klasik muhafazakar düşünce ile olan bağlan, klasik düşünceden farklılaştığı noktalar ve önerdiği politikalar bağlamında irdelenmekte; böylelikle, bu düşüncenin kapsamlı bir analizi yapılmış olmaktadır. Söz konusu analizin dayanak noktasını, Alman muhafazakar düşünce geleneğinden gelen iki düşünür, Cari Schmitt ve Leo Strauss oluşturmuştur. Yeni-muhafazakar siyaset anlayışının, onların görüşlerinin bir yeniden ifadesi olduğu ve yeni-muhafazakarlann, güncel toplumsal durumu bu iki düşünürün argümanlanyla anlamlandırıp eleştirdikleri fikri, Schmitt ve Strauss'un çalışmadaki öneminin gerekçesi olmuştur. Sonuçta ortaya, muhafazakar siyaset geleneğinin bir parçası olan, fakat Alman muhafazakar düşüncesinin etkisiyle müdahaleci refleksler geliştirmiş bir muhafazakarlık türü olan yeni-muhafazakarlığın, nispeten tutarlı bir portresi çıkmıştır.Anahtar Sözcükler İdeolojiler, Muhafazakarlık, Yeni-muhafazakarlık, Cari Schmitt, Leo Strauss.
Özet (Çeviri)
This study focuses on neo-conservatism, one of the most influential variations of conservatism within 20th century. The emergence of the neo-conservative movement, its intellectual linkage with classical conservatism, the points at which it differentiates from classical conservatism and proposed policies of it is all discussed; therefore a comprehensive analysis of the idea has been carried. Carl Schmitt and Leo Strauss have been taken as the foundation point of the analysis. The ideas like, neo-conservative politics is a rephrase of the ideas of these thinkers and/or neo-conservatives understand and criticize contemporary social situation, departing from their ideas, provided main reasons for the importance of Schmitt and Strauss within the study. In the end, a relatively coherent portrait of neo-conservatism, which is anyway a part of the tradition of conservative politics, but developed interventionist reflexes as the influence of German conservatism emerged. Key Words Ideologies, Neo-conservatism, Carl Schmitt, Leo Strauss.