Muhafazakarlık ekseninde Carl Schmitt'in egemenlik anlayışı ve yeni muhafazakarlık
Carl Schmitt's mentality of sovereignty on the concept of conservatism and neoconservatism
- Tez No: 592893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın odağında Carl Schmitt'in egemenlik anlayışı bulunmaktadır. Schmitt'in egemenlik anlayışı, muhafazakar düşüncedeki otorite övgüsü ve Jean Bodin'in mutlak egemenlik kavramsallaştırmasına dayandırılmıştır. Muhafazakar düşüncenin üzerine bina edildiği değerler, Burke ve Maistre'nin düşünceleri etrafında değerlendirilmiştir. Bodin'in mutlak egemenliğinin kriterleri incelenmiştir. Schmitt'in egemenlik anlayışı da; hukuk, demokrasi ve otorite kavramları üzerinden detaylandırılmıştır. Bu aynı zamanda modern devlet ve liberalizm değerlendirmesi olmuştur. Yeni muhafazakarlık, Schmitt'in liberalizme getirdiği politik bir anlamdan yoksunluk ve egemenlik vaat etmeme eleştirilerinin aşıldığı alan olmuş ve modern devletin muhafazakarlaşan liberal bir yorumunu sunmuştur. Bir başka değişle yeni muhafazakarlık, liberalizmin muhafazakar veçhesini açığa çıkarmıştır. Sonuçta ortaya, Schmitt'in düşüncelerine paralel şekillenen, liberalizmin piyasa değerlerini içselleştirmiş ve liberalizme muhafazakar otorite anlayışını içselleştirmiş, müdahaleci bir muhafazakarlık türü olan yeni muhafazakarlık portresi çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the concept of Carl Schmitt's sovereignty. Schmitt's understanding of sovereignty is based on the praise of authority in conservative thinking and Jean Bodin's conceptualization of absolute sovereignty. Conservative thoughts and values were evaluated around Burke and Maistre's thoughts. The criteria of Bodin's absolute sovereignty have been examined. The understanding of Schmitt's sovereignty, too, the concept of law, democracy and authority. It was also a criticism of modern state and liberalism at the same time. Neo-conservatism has become an area, where in the direction of Schmitt's criticism about modern state, closer to conservatism and liberalism. In the end, a portrait of neo-conservatism, which is a new form of conservatism, includes market's values of liberalism and conservative authority together.