Muhafazakârlık ve neoliberalizm kıskacında yeni bir kültürün doğuşu: Başakşehirli olmak
A birth of a new culture stuck between conservatism and neoliberalism: Being from Başakşehir
- Tez No: 643320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM DEPELİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma inşa sürecinin başlamasından itibaren 25 yıl gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, İstanbul'un özellikle muhafazakâr kesimin nazarında en gözde ve modern yaşam alanlarından birisi olan Başakşehir'i konu almaktadır. Bu bağlamda bir yaşam alanı olarak Başakşehir'in neo-liberal ekonomi politikalarının etkisiyle mekansal olarak yıllar içerisinde geçirdiği değişim ve dönüşümler incelenmektedir. Aynı zamanda tıpkı mekânda olduğu gibi, Başakşehirlilerin gündelik hayatı deneyimleme tarzlarının da zaman içerisinde benzer bir şekilde dönüşmesi sonucunda ortaya çıkan yeni yaşam tarzları çalışma içerisinde tartışılmaktadır. Böylelikle muhafazakâr kesimin Başakşehir deneyimi çerçevesinde giderek daha modern ve tüketim odaklı bir tarza geçiş süreçlerinin izinin sürülmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is about Başakşehir, which is one of the most popular and modern living spaces of Istanbul, especially in the eyes of the conservative segment, although only a short period of 25 years has passed since the beginning of the construction process. Within this framework, spatial changes and transformations under the influence of neo-liberal economic policies of Başakşehir, as a living space, have been examined. In addition, the new lifestyles that emerged as a result of the transformation of the way people of Başakşehir experience their daily lives, as well as the spaces; have been discussed in the study. In this way, it is aimed to trace the gradual transition processes of the conservative segment to a more modern and consumption-oriented style within the framework of Başakşehir experience.