An application of lexical aspect and discourse hypotheses: An analysis of the distribution of lexical aspect in narratives of Turkish learners of English
Bir görünüş ve söylem kuramı uygulaması: İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin anlatılarında sözcüksel görünüş dağılımların incelenmesi
  1. Tez No: 173876
  2. Yazar: SETENAY BORAN
  3. Danışmanlar: DR. EMİNE YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yabancı dil öğrencilerinin zaman-görünüş kullanımları sorunlu bir konu olarak düşünülmüş ve farklı bakış açılarından incelenmiştir. Son yıllarda, yabancı dil öğrencilerinin eylem yapıları, ortaya çıkmakta olan bir bütünce olarak düşünülmeye başlanmış ve bu bakış açısı söz konusu bütünceyi etkileyen etkenlerin araştırılmasına yol açmıştır. Bu çerçevede, öğrencilerin ara dil bütüncelerindeki zaman-görünüş dağılımına ilişkin olarak iki kuram geliştirilmiştir. Görünüş Kuramı, zaman-görünüş dağılımının fiillerin sözcüksel görünüş sınıfları tarafından belirlendiği savına dayanırken Söylem Kuramı, bu dağılımın anlatıların söylem yapısı tarafından belirlendiği iddiasina dayanır. İkinci dil araştırmalarında, fiillerin sözcüksel görünüş sınıflarının, anlatıların söylem yapısı ile etkileşerek zaman-görünüş dağılımlarını etkilediği iddiası çeşitli erek dillerde yapılan çalışmalarla desteklenmiştir. Bu çalışmada ingilizceyi sınıf ortamında öğrenen, bir grup orta düzey, yetişkin Türk öğrencinin zaman-görünüş kullanımlarının dağılımı, fiillerin sözcüksel görünüş sınıfları ve anlatıların söylem yapılarının etkilerini sorgulamak amacıyla incelenmiştir. Bu amaçla, yirmi öğrenciye bir kısa sessiz film izlettirilip, yazılı olarak aktarmaları istenmiştir. Yirmi yazılı anlatıdaki zaman-görünüş türlerinin dağılımları, anlatıların söylem yapılarında, fiillerin sözcüksel görünüş sınıflarında ve her bir sözcüksel görünüş sınıfının anlatı söylem yapılarındaki bölümlerinde incelenmiştir. Bunun için, her bir fiil anlatıdaki işlevine göre önalan, artalan olarak tanımlanmış, daha sonra her bir fiil sözcüksel anlam özelliklerine göre oluş eylemi, hareket eylemi, başarış eylemi ya da kılış eylemi olarak sınıflandırılmış, son olarak her bir fiilin İngilizce deki zaman-görünüş türüne karar verilmiştir. Sonuçlar istatistiksel olarak incelenmiş ve tablolarda gösterilmiştir. Çalışmada, öğrencilerin kullandıkları zaman-görünüş yapılarının dağılım oranlarının anlatıların söylem yapılarında farklılık gösterdiği, ayrıca bu dağılımın fiillerin sözcüksel görünüş sınıflarından da etkilendiği gözlemlenmiştir. Diğer yandan, incelemede Görünüş ve Söylem Kuramlarının öngördüğü gibi, fiillerin sözcüksel görünüş sınıfları içerisinde de söylem yapısının bölümlerine göre farklı dağılım oranları gösterdiği saptanmıştır.Anahtar Sözcükler ikinci Dil Edinimi, Zaman ve Görünüş, Sözcüksel Görünüş, Anlatı Söylem Yapısı
Özet (Çeviri)
The tense-aspect use of the learners of a foreign language has long been considered as a problematic issue and it has been approached from a number of research perspectives. In recent years, the verbal morphology of the learners of a foreign language has been considered as an emerging system leading to the investigations of the factors which influence this system. Within this framework, two hypotheses have been developed in regard to the distribution of tense-aspect forms in learners' interlanguage systems. The claim that the distribution of tense-aspect forms is determined by the lexical aspectual classes of verbs is referred to as Aspect Hypothesis. On the other hand, the claim that it is determined by the discourse structure of the narratives is referred to as Discourse Hypothesis. In second language research, numerous studies conducted with a cross sectional range of L1, supported the claim that both lexical aspectual classes of verbs and discourse structure of the narratives interact in order to determine the distribution of verbal morphology in learners' interlanguage. In this study, the tense-aspect use of a group of intermediate level, L1 Turkish, adult, classroom learners of English is analysed in order to question the influence of both lexical aspectual classes of verbs and discourse structure of the narratives on the distribution of verbal morphology. In order to achieve this aim, twenty written narratives of twenty subjects collected through a silent film retell task are analysed in terms of the distribution of verbal morphology in relation to the discourse structure of the narrative, lexical aspectual classes of verbs, and within each lexical aspectual class, in different parts of the narrative discourse structure. For this, each verb token is first identified in terms of its function in the narrative structure either as foreground or background, then assigned to one of four lexical aspectual classes as stative, activity, accomplishment or achievement and lastly it is coded for one of the tense-aspect forms in English. In the analysis, it is found that the learners showed differential use of tense-aspect forms in different parts of their narratives. The lexical aspectual classes of verbs also appeared as an influential factor on the distribution of verbal morphology. On the other hand, the analysis also revealed that the subjects showed use of differential rate of tense aspect forms within each lexical aspectual class in different parts of the narrative texts as predicted by Aspect and Discourse Hypotheses. Key Words Second Language Acquisition, Tense and Aspect, Lexical Aspect, Narrative Discourse