Karaömerli-Akkuyu-Balcalı bölgesi (N.Adana) tersiyer istifinin sedimanter jeolojik incelenmesi
- Tez No: 173888
- Danışmanlar: PROF.DR. SUNGU GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
VII öz Adana kuzeyi Karaömerli, Akkuyu, Balcalı köyleri arasında 2 kalan yaklaşık 100 km * lik alanda yüzeylenen sedimanter istifin, Özellikle stratigrafik ve sedimantolojik kesitlere bağlı, yapısal, dokusal ve mineralo jik-petrografik özellikleri ile paleoakıntı yön leri saptanmıştır. Yapılmış jeolojik ve sedimantolojik-petrolojik ayrıntılı incelemelerin ışığında çalışma alanında yüzeylenen Kuzgun, Memişli ve Handere formasyonlarının tortullaşma modeli ve tarihçesi ile birbirleri arasındaki ilişkiler çıkarılmıştır. Sonuç olarak ça lışılan yörede bu araştırma ile saptanmış Tortoniyen yaşlı Kuzgun Formasyonu üst kesimlerinin Deltaik-Litoral, Messiniyen yaşlı Memiş li Formasyonu' nun Deltaik-Sığ Denizel, Pliyosen yaşlı Handere For masyonu* nun ise Fluviyal/Akarsu ve Sığ Denizel Sedimanlarıh arda- lanmasından oluştuğu ve bölge detritik istifi kırıntılarının genel de“Toros Ofiyolitik Yitilme Karmaşığı”zonundan türediği saptan mıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT Structural, textural and mineralogical-petrographical properties and paleocurrent directions especially depending on stratigraphic and sediment ologic sections of sedimentary sequence have been investigated within the area of between Karaöraerli, Akku- yu and Balcali villages (North of Adana), Sedimentations model of Kuzgun, Memişli and Handere Formations, their histories and correlations between then have been accomplished by the detailed geological and sedimentological-petrological studies. Consequently, the results obtained in this area confirmed that the sequences of uppermost of Tortonian aged Kuzgun Formation has formed from Deltaic- Littoral sediments, Messinian aged Memişli Formation has been Deltaic-shallow marine and Pliocene aged Handere Formation has been Fluvial-shallow Marine intercalations and it has been determined that these clastic sediments originated from the Taurus Ophiolitic Subductione Complex*