Ekonomik öneme sahip yerli kiraz (Prunus avium L.) genotiplerinin SSRs (Simple Sequence Repeats)'a dayalı genetik karakterizasyonu
Genetic characterization of domestic sweet cherry (P. avium L.) germplasms based on SSR?s
- Tez No: 318392
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETAnavatanı güney Kafkasya, Hazar denizi ve kuzey-doğu Anadolu bölgesi olan kiraz (Prunus avium L.), ülkemizde ise yabani olarak kuzey Anadolu (Karadeniz) dağlarında, Toroslar'da ve özellikle doğu Toroslar'da bol miktarda yetişmektedir (Özbek, 1978). Isparta Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu kiraz koleksiyonuna ait önemli kiraz çeşitlerinin bulunduğu bu tez çalışmasında, 9 SSR (Simple Sequence Repeats) lokusu ile 42 yerli ve 3 referans çeşitten oluşan toplamda 45 genotipin genetik tanımlamaları gerçekleştirilmiştir.Prunus türlerinden geliştirilmiş 9 SSR lokuslarının kullanıldığı bu çalışmada, en düşük alel sayısı 5 alel ile UCD-CH13 ve CPSCT-010 lokuslarında tespit edilirken, en yüksek alel sayısı 11 olarak UCD-CH17 lokusunda tespit edilmiş, lokuslardaki alel ortalaması ise 6.77 olarak bulunmuştur. 45 genotipde elde edilen toplam alel sayısı 61'dir. Çalışmada 0900Ziraat ve Ömerli çeşitleri sinonim olarak tespit edilmiştir. M.Kemal Paşa Napolyonu- Dereçine Napolyonu- Yalancı Napolyon-0881 Erkenci Napolyonu- Akşehir Napolyonu; Turfanda Kara (2)- Turfanda- Turfanda Kara; Karakiraz- Karakiraz (2); 0905 Ziraat-0900 Ziraat; 0849 Beyaz Turani-0888 Karaturani çeşitleri homonim olarak belirlenmiştir.Elde edilen genetik bulgular ile populasyon içi genetik benzerlikler, sinonim/homonim çeşitler belirlenmiş ve populasyona ait DNA kimlik bilgileri (alel verileri) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe homeland of the sweet cherry is southern Caucasus, the Caspian Sea and the north-eastern Anatolia region. As wild type of sweet cherries they are grown in abundance in the northern Anatolia in Turkey (Black Sea), especially in the eastern Taurus and Taurus (Özbek, 1978). In this thesis, important cherry cultivars belonging to the Isparta Horticultural Research Station, with 42 domestic and 3 reference varieties were descriptioned by the 9 SSR (Simple Sequence Repeats) genetic locus.In this research 9 SSR loci from Prunus were used; UCD-CH13 and CPSCT-010 loci showed the lowest number of alleles (5) and UCD-CH17 loci showed the highest number of alleles (11). Avarage number of alleles is found as 6.77. The total number of allele numbers of for 45 genotypes are found as 61. According to research 0900Ziraat and Ömerli cultivars have been demonstrated as synonyms and M.Kemal Paşa Napolyonu- Dereçine Napolyonu- Yalancı Napolyon-0881 Erkenci Napolyonu- Akşehir Napolyonu; Turfanda Kara (2)- Turfanda- Turfanda Kara; Karakiraz- Karakiraz (2); 0905 Ziraat-0900 Ziraat; 0849 Beyaz Turani-0888 Karaturani cultivar have been demonstrated as homonymous.Genetic similarities within population, synonym/homonym cultivars and also DNA identity information of the population have been described according to the genetic findings.