Dicle nehri batı kısmında dağılış gösteren kara salyangozları
Land snails distributed on west side of Tigris river
- Tez No: 252738
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN ŞEŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dicle Nehri'nin batı tarafına düşen Diyarbakır ilinin Ergani, Çermik, Çüngüş,Çınar ve Eğil; Mardin ilinin Ömerli, Savur, Mazıdağı, Derik ve Midyat; Batmanilinin Hasankeyf ve Gercüş ilçelerinde yumuşakça filumuna ait kara salyangozlarınındağılışı araştırıldı.Araştırma 2004?2005 yılları arasında yapıldı. Araştırma süresi boyuncatoplanan kara salyangozları laboratuara getirilip temizlendikten sonra teşhis edilipayrı ayrı plastik kutulara alındı.Örneklerin sistematikteki yerleri, tayin anahtarları, morfolojik özellikleri,habitatları, Türkiye ve Dünya üzerindeki dağılışları belirlenerek fotoğrafları çekildi.Bu çalışmada 5 familyaya (Orculidae, Buliminidae, Zonitidae, Hygromiidae,Helicidae) ait toplam 23 tür teşhis edilmiştir. Bunlardan Orculidae familyasına aitOrculella mesopotamica Ergani , Orculella palatalis Gercüş ; Zonitidaefamilyasından; Eopolita protensa Gercüş, Çemik, Çüngüş, Eopolita derbentinaÇermik, Çınar ; Buliminidae familyasına ait Pene sidoniensis Çermik, Savur ,Chondrula tridens hem Mardin ili hemde Güneydoğu Anadolu Bölgesi ;Hygromiidae familyasına ait Xeropicta vestalis Çermik, Çınar , Monachamelitenensis Çınar ve Çermik ; Helicidae familyasına ait Assyriellla escheriana Derik,Mazıdağı , Helix lucorum Savur ve Karacadağ , Helix cheikliensis Çınar ,Cryptomphalus aspersus Çermik için yeni kayıt olan türlerdir.Toplanan materyaller Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölümü müzesinde plastikkaplarda muhafaza edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution of land snails belong to moluscs filum have beenresearched at the west side of Tigris River. Research area include city center ofDiyarbakır and its towns Ergani, Çınar, Çermik, Çüngüş, Eğil ; all towns of Mardinand two towns of Batman (Hasankeyf and Gercüş).Reserach has been done between 2004-2005. Collected samples have beenbrought the laboratory throughout study, cleaned and later they have been identifiedand they were separetly put in the plastic capsIn the text, systematics, identification key, some morphology features andhabitats have been given, plus their distribution in Turkey and in the world and theirpictures taken with a digital camera also have been given.Totally 23 species belong to 5 families (Orculidae, Buliminidae, Zonitidae,Hygromiidae, Helicidae) have been found.From species of Orculidae family Orculella mesopotamica forErgani,Orculella palatalis for Gercüş; from the species of Zonitidae family Eopolitaprotensa for Gercüş, Çermik, Çüngüş, Eopolita derbentina for Çermik, Çınar; fromthe species of Buliminidae family Pene sidoniensis for Çermik, Savur, Chondrulatridens for both Mardin and Souhteast Anatolia Region; from the species ofHygromiidae family Xeropicta vestalis and Monacha melitenensis for Çermik, Çınar;from the species of Helicidae family Assyriella escheriana for Derik, Mazıdağı, Helixlucorum for Savur and Karacadağ, Helix cheikliensis for Çınar, and Crytomphalusaspersus for Çermik are new records.Collected samples have been kept in plastic caps at Science Faculty of DicleÜniversity.