Armenian genocide claims in view of International Law
Uluslararası Hukuk ışığında Ermeni soykırımı iddiaları
- Tez No: 173893
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAVVA KÖK ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezin amacı, Birinci Dünya Savaşı'nda, Osmanlı İmparatorluğunda yaşayan Ermenilerin tehciri vakasının günümüz Uluslararası Hukuk kurallarına göre bir soykırım suçu oluşturup oluşturmadığım araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için, tezin birinci bölümünde bu çalışmanın yöntemi hakkında kısa bilgi verilmesini müteakip ikinci bölümde, uluslararası hukuk ışığında“soykırım”kavramı ve insanlığa karşı suçlar ile savaş suçlan incelenmiştir. Ayrıca bu suçlar karşısında uluslararası yaptırımlar ile bu suçlan işleyen şahıslar ve devletlerin hukuki sorumluluğu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, geçmişten günümüze Türk-Ermeni ilişkileri ve sözde“soykırım”iddialarına yol açan olaylar incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, Ermenilerin Birinci Dünya Savaşı 'ndaki statüsü ve meydana gelen olayların“soykırım”hukuku açısından analizi yapılmıştır. Bu çalışmada,“soykırım”terimi, tarih içindeki evrimi ve Türk-Ermeni olaylarına uygulanabilirliği açısından incelenmiştir.“Soykırım”konusu, meşru müdafaa ve mukabil gelişmeleri doğuran olayların arkasındaki gerçeklere atıfta bulunularak ve konuyla ilgili uluslararası hukuk metinlerine başvurularak incelenmiştir. Soykırım suçunu diğer insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarından ayırma zorunluluğu, bu çalışmada zamanın geçerli Savaş Hukuku kurallarının ayrıntılı olarak incelenmesini gerektirmiştir. Konuyla ilgili uluslararası mevzuat ve yazılı matbuat detaylı olarak incelenmiş, askeri tarih doküman ve dergileri de titizlikle gözden geçirilmiştir. Tezin sonunda, gerek Ermeni, gerekse Türk kaynaklarından elde edilen bilgiler ışığında; soykırım iddialarının tarihsel ve hukuki bir dayanağının bulunmadığı, zamanın uluslararası hukuk normlarına göre Ermenilere karşı uygulanan tedbir ve yaptırımların tamamen bir devletin doğal meşru savunma araçlarından olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Soykırım, Savaş Hukuku, Savaşan, İsyan, Terörizm, Tehcir, İskân
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to determine whether the event of deployment and relocation of the Armenians in World War I constitutes a crime of genocide or not with respect to today's international law. In order to reach this goal, following a brief explanation about the methodology of this thesis in the first chapter; the concept of 'genocide', crimes against humanity and war crimes have been examined under the light of international law, in the second chapter. Moreover, the international sanctions and the responsibility of the persons and states which commit these crimes have been examined. In the third chapter, Turkish- Armenian relations from past to present and the events that had led to alleged“genocide”claims have been examined. In the fourth section, the status of the Armenians in World War I and the Turkish-Armenian incidents have been analyzed from the point of the law of“genocide”. In this work, the term 'genocide' has been examined in its historical evolution and its applicability to the Turkish-Armenian events. The issue of 'genocide' has been examined both by denoting to the facts behind the events which in turn brought the self- defensive and reactionary developments, and by cross-referencing the international law articles related to the subject. The need to distinguish the crime of genocide from the ordinary crimes against humanity and war crimes required a detailed study of the provisions of the Law of War of the related period. Related international law and publishing have been examined in detail. Military historical documents and journals have also been covered. In the end, in light of either the Armenian or the Turkish sources, it has been reached to the conclusion that the claims of genocide are based on no historical and judicial arguments. The measures and sanctions taken against the Armenians of time were cpmpletely natural means of self-defense under the provisions of the international law of war of the time. Key Words Genocide, Law of War, Combatants, Rebellion, Terrorism, Deployment, Relocation