SERVQUAL yöntemiyle WEB tabanlı hizmet kalitesinin ölçülmesi
Measuring WEB-based service quality by using SERVQUAL
- Tez No: 173892
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, web tabanlı olarak verilen hizmet kalitesini SERVQUAL (Service Quality) yöntemi kullanarak ölçmektir. Bu nedenle önce kalite, hizmet ve hizmet kalitesinin ölçülmesiyle ilgili literatür taraması yapılmış, daha sonra da hazırlanan bir anketle Türkiye'de yer alan bir kurumun web tabanlı olarak verdiği hizmetin kalitesi SERVQUAL yöntemi kullanılarak ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırma sonrasında SERVQUAL yöntemi kullanılarak web tabanlı hizmet kalitesinin ölçülebileceği, ve araştırma konusu olan yazılım firması için, literatürde yer alan SERVQUAL boyutlarında değişiklikler yapmak gerektiği görülmüştür. Araştırma konusu yazılım firması açısından, web tabanlı hizmet kalitesi boyutları olarak bilginin kalitesi, heveslilik, fiziki görünüm, web-yardım, empati ve geribildirim belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, literatürde bazı araştırmacıların önemsiz bularak web tabanlı hizmet kalitesi boyutları arasından çıkardıkları fiziki görünüm boyutunun, araştırma konusu yazılım firması açısından gerekli bir boyut olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca bilginin kalitesi boyutunun da, bazı araştırmacıların çalışmalarındaki bulgularına paralel olarak, araştırma konusu yazılım firması için de, web tabalı hizmet kalitesi ölçümünde SERVQUAL'a eklenmesi gereken bir boyut olduğunu, ve bilgiye erişim kriterlerini de bünyesinde barındırdığını göstermiştir. Anahtar Sözcükler SERVQUAL, web-tabanlı hizmet kalitesi ölçümü
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to measure web-based service quality by using SERVQUAL model. For this purpose, first the literature about quality, service and measuring service quality is rewieved. Afterwards a survey was conducted to measure web-based service quality of a Turkish firm, by means of SERVQUAL model. Survey result has shown that SERVQUAL model is suitable for measuring web-based service quality but needs some changes in original SERVQUAL dimensions. The six SERVQUAL dimensions of the firm under study, for web-based service quality are: information quality, responsiveness, tangibles, web-assistance, empathy and the callback system. As a result, the tangibles dimension which is considered unimportant for measuring web-based service quality has been found as an important dimension in this research. Another finding of this study, paralel to the assertions of some researchers, is that the information quality dimension is to be added to SERVQUAL, for measuring web-based service quality. And, information quality dimension includes the access to information criterion for the firm under study. Key Words SERVQUAL, measuring web-based service quality