Ermeni iddialarının Soykırım Hukuku açısından değerlendirilmesi
Armenians claim for genocide evaluated from the point of View of Law
- Tez No: 227026
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Law, History, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Yüzyıllarca Anadolu'da Türklerle birlikte refah içinde yaşayan Ermeniler, 19. yüzyılda milliyetçilik akımı ve dış kışkırtmalar sonucu ayaklanarak özellikle I.Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devletini zor durumda bırakmıştır. Bunun üzerine savaş yıllarında zor şartlar altında, eldeki kısıtlı imkanlarla yapılan tehcir ve alınan tedbirler ,1948 yılında uluslar arası hukukta tanımlanan soykırımı suçunun maddi ve manevi unsurlarını içermemektedir. Tehcir esnasında Ermeniler milli , dini , ırki veya etnik bir grup olarak hedef alınmamış, tehcirde ırkçı nefret ve yok etme kastı ile hareket edilmemiş, devlet tarafından uygulanmakla birlikte önceden planlanmamıştır. Bu olaylar ancak karşılıklı kırım olarak tanımlanabilir. Savaşın getirdiği bir askeri zaruretler sonucu yapılan tehcir, Osmanlı Devletinin münhasır egemenlik alanına giren iç işleridir. Bu sebeple uluslararası hukuk açısından, devletin sorumluluğunu gerektirmez. Ermeni iddialarının hukukçular tarafından değerlendirilmesi durumunda sağlıklı sonuçlara ulaşılacaktır.Anahtar Sözcükler1.Ermeni İddiaları2.Soykırımı3.Tehcir4.Uluslar arası Hukuk5.Devletin Sorumluluğu
Özet (Çeviri)
The Armenians, who were living for centuries together with the Turks in prosperity in Anatolia, make the Ottoman Government a lot of troubles during the I. World War in the 19th century because of extreme nationalism trend and with foreign provocation. Since the hard conditions, and the restricted opportunities during the years of War, the forced emigration and taken measures, do not contain the genocide crime mental and physical elements defined in the international Law in 1948. During the forced emigration The Armenians weren't considered as a national, religious, racial or ethnical group, the forced emigration wasn't done with the purpose to get rid of completely or with a national hate on them, it was applied from the government, but it wasn't planed before. The forced emigration was done out of military essentiality during the War, it were an internal limited sovereignty problem of the Ottoman Government. Therefore from the point of view of the international law, that doesn't require governmental responsibility. The Armenian claims could reach carefully considered result if they were evaluated by jurists.Key Words1.Armenian claims2.Genocide3.Forced emigration4.International Law5.Governmental responsibility