Duyumsanan mekanın sanatsal yaratıya dönüşümü
Transformation of the sensed space into artistic creation
- Tez No: 173925
- Danışmanlar: DOÇ. REFA EMRALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Duyumsanan Mekanın Sanatsal Yaratıya Dönüşümü' adlı bu çalışmada, kişisel algılamadaki 'yer' kavramının 'ev' kavramına; 'ev' kavramın bireyin mahremiyetini yaşadığı tekil bir mekan olarak 'oda' kavramına dönüşümü temel alınmıştır. Bu; duvarlarla şekillenen 'oda'nın, 'ten'le şekillenen insana dönüşümüdür. İlk çağlardan günümüze, öncelikle 'barınak', 'ev', 'oda' ve 'insan' arasındaki ilişkiler ve imgelemdeki karşılıkları araştırılmıştır. Ardından sanatsal yaratı ile mekan ilişkisi, çağdaş sanatta 'mekan' kavramı ve modernist düşüncenin nötr sergileme mekanının oluşumu sorgulanmıştır. Uygulamalarda bu anlayış çerçevesinde gündelik yaşamı kuşatan mekanlar ('ev', 'oda',..) ve mekan elemanları ('duvar', 'pencere', 'kapı',..) imgelemde yeniden oluşturularak sanatsal yaratıya dönüştürülmüştür.Anahtar Sözcükler Mekan, Algı, Duyumsama, Ten, Mekansalcılık, Mimari, Yerleştirme, Monad, Beyaz Kutu
Özet (Çeviri)
This study titled“Transformation of the sensed space into artistic creation”focused on the transformation of the individual perception of the 'place' concept into the concept of 'house'; and the transformation of the concept of 'house' into that of 'room' which is a space peculiar to the individual's privacy. Initially the conceptual relationships among 'shelter', 'house', 'room' and human being and their counterparts in our imagination, since the earliest ages to our time, were studied. Then, the unique relationship between artistic creation and space, the 'space' concept in contemporary art, the formation of the neutral exhibition space for the modernist thought were questioned. The works in line with this approach, recreated the spaces surrounding the everyday life ('house', 'room',...)and its components ('wall', 'window', 'door',...)in the imagination, and eventually turned these into artwork.Key Words Space, Perseption, Complexion, Spatialism, Architecture, Installation, Monad, White Box