Ritüel drama açısından Çukurköy kına geceleri
Çukurköy henna nights in pre-wedding rituals in relation to the ritual drama
  1. Tez No: 173940
  2. Yazar: ÖZGÜL GÖRÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY MİRZAOĞLU SIVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
“Ritüel Drama Açısından Çukurköy Kına Geceleri”adlı bu çalışma, kına kavramından yola çıkarak kına gecelerini ele almıştır. Yazılı kaynaklara göre, kınanın kökeni, Hindistan'a dayandırılmaktadır. İslamiyet, Hristiyanlık, Yahudilik gibi dinlere ev sahipliği yapan kına, dinlerin buluşma noktasında yer almıştır. Kötü güçlere karşı, bazen bir bebeği, bazen yeni evlenen kadını koruyan kına, çoğu zaman bereket törenleriyle ilişkilendirmiştir. Ellerin, ayakların ve saçların boyanmasında kullanılan, ondan fazla renk tonu verebilen kınanın uygulanışı kültürden kültüre farklılıklar göstermesine rağmen ortak bir çatıdan bahsetmek mümkündür. Hindistan'da, Mısır'da ya da Yahudilerde bir ritüele dönüşen kına yakma, insanların bilinmeyen güçlere karşı duyduğu korkuyu gözler önüne sermektedir. Geçiş dönemlerinde önemli bir yere sahip kına, özellikle gelinlerin hayatında ayrı bir yere sahiptir. Kına geceleri, müzik ve dansla birleşerek, düğünlerin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan önemli noktaları sıralamak mümkündür. Kınayı oğlan evinin kız evine göndermesi, kına tepsisinde tatlı bulunması, gelinin kıbleye doğru oturtulması, kına yakılırken avucuna bereket parası konması, gelinin ağlatılmaya çalışılması, kına yakacak kadının evli olmasına dikkat edilmesi gibi. Bu araştırmanın alanını oluşturan Çukurköy, bir Doğu Karadeniz köyüdür. Bu araştırma hazırlanırken, özellikle, neden kına yakılmaktadır, gelin neden ağlatılmaya çalışılmaktadır, kına türküsünün işlevleri nelerdir, kına gecesine gelen misafirlerin duygu dünyaları nasıldır, gibi çeşitli sorulara cevaplar aranmıştır. Bu çerçeve de, kına, kötü ruhlara karşı alınan bir önlem olarak öne çıkmaktadır. Kına geceleri, ritüel ve dramanın birleştiği gecelerden biridir. Kına geceleri sayesinde, insanlar bir araya gelerek toplu şekilde bir şeyler yapmanın zevkini yaşamaktadır. Böylece insanların ilişkileri güçlenmekte ve ortak duygular yaşanmaktadır. Kına gecelerinde müzik ve dansla birlikte özel bir zaman dilimi yaratılmaktadır. Müzik ve dansla yoğrularak, her seferinde yeniden yaratılan kına geceleri, kadınlarımızın dünyasında unutulmaz yerini her zaman koruyacaktır. Anahtar Sözcükler Kına, Kına Gecesi, Ritüel Drama, Çukurköy
Özet (Çeviri)
This study under the title of“Çukurköy Henna Nights in Pre-wedding Rituals in Relation to the Ritual Drama”deals with the Pre-wedding Rituals taking basis of the henna concept. According to the written sources, henna takes its origin from India. Henna is a common point in Islam, Christianity, and in Jewish Religion. It is sometimes considered to protect babies and newly-married women against evel powers, and generally it is associated with fertility rituals. Henna which can form ten different hues is used in dyeing hair, hands and feet, and even though the application of henna differs from culture to culture, it is stil possible to find a common ground. Henna application which tumes out to be a ritual in India, Egypt and among the Jewish people draws attention to the point that how people are afraid of unknown powers. Henna, which bears great importance in the transition periods of human life, has a special place in the lives of brides. Pre-wedding rituals constitute an important part in wedding ceremonies together with music and dance. The important issues in pre-wedding rituals specified via research activities can be listed as follows: The primary one is the sending of henna to the bride's house by the bridegroom's family, and there should be some kind of dessert on the henna tray. Besides this, the bride should sit in the direction of Mecca, and right after the application of henna to her hands, a piece of hard cash should be put into them for the purpose of fertility. During these activities, some sentimental songs are sung in order to make her cry. Another important point is that the woman who will apply henna should be married, etc.Çukurköy, which constitutes the central point in this research, is a village in the Eastern Black Sea Region. In the preparation of this research, it is tried to clarify the questions such as“What are the functions of the henna song?”,“How is the sentimental atmosphere in the guests joining to this ritual?”, etc. In this perspective, henna emerges as a precaution taken against evil powers. The night when pre-wedding rituals are performed is the combination of ritual and drama. One of the good aspects of this night is that people come together, and take part in the activities collectively; therefore, they feel the same atmosphere, and their social relatinships becomes fortified. At this night, a special time zone is created via music and dance. Pre- wedding rituals which are recreated every time via the harmonisation of music and dance, will protect its special place in the women's world. Key Words Henna, Henna Nights, Ritual Drama, Çukurköy