İlkokuma yazma yöntemleri ve okuduğunu anlamaya etkisi
Reading and writing methods and their effects on reading comprehension
  1. Tez No: 173951
  2. Yazar: TUĞBA TOKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. BANU YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada cümle çözümleme yöntemi ve ses temelli cümle yönteminin okuduğunu anlamaya etMsînin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştemamn çalışma grubu, 2005-2006 öğretim yılında Kurtuluş İlköğretim Okulu ve Batıkent Kent Koop. İlköğretim Okulunun ikinci sınıfında okuyan öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışma grubu toplam 200 öğrencidir. Betimsel nitelikte olan bu çalışmada gerekli olan veriler araştırmacı tarafından geliştirilen geçerlik ve güvenilirlik çalışması yapılmış genel yetenek testi, geçerlik ve güvenilirlik çalışması yapılmış bir okuduğunu anlama testi (Yangın, 1998), geçerlik ve güvenilirlik çalışması yapılmış görüşme formuyla (Şahin-înci 2004) toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde t testinden yararlamlmıştur. Araştırmanın sonuçları şöyle özetlenebilir: 1. îlkokuma ve yazmayı cümle çözümleme yöntemiyle öğrenen öğrencilerin okuduğunu anlama testi basan ortalamaları, ses temelli cümle yöntemiyle Öğrenen öğrencilerin okuduğunu anlama testi basan ortalamalarından daha yüksektir. 2. Okuduğunu anlama testi sonuçlan ükokuma yazma öğretim yöntemine göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Cümle çözümleme yöntemi okuduğunu anlama boyutu açısından ses temelli cümle yönteminden üstün çıkmıştır. 3. Öğretmenlerin çoğunluğu genellikle okuduğunu anlamada cümle çözümleme yönteminin daha etkili olduğunu ifade etmişlerdir. Araştırmanın sonuçlan doğrultusunda şunlar önerilmiştir: 1. Ses temelli cümle yöntemi üzerinde okuduğunu anlama boyutu açısından değişiklikler yapılabilir. 2. Okuma yazmayı öğretmede etkili yöntemlerin birlikte kullanımım sağlayan programlar hazırlanabilir. Yapılacak yeni araştırmalara ilişkin olarak şunlar önerilmiştir:1. Bu araştırma, aynı özellikleri koruyup öğrenci sayısı daha yüksek tutularak yapılabilir. 2. îki yöntem, farklı boyutlar (okuma ve yazma hızı, telaffuz, sessiz okuma ve yazma vs.) açısından karşılaştuılabilir.Anahtar Sözcükler îlkokuma ve Yazma Yöntemleri, Okuduğunu Anlama
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the effect of different first reading and writing methods on reading comprehension. The working group of this study is composed of second level students at Kurtuluş Primary School and Batikent Kent Koop. Primary School for the academic years of 2005-2006. The working group includes totally 200 students. In this descriptive study, a common skill test developed by the researcher, a reading comprehension test developed by Yangın (1998) and an interview form developed by Şahin-İnci (2004) are used to gather data after their validity and reliability are controlled. In data analysis t test is used. The results of the research can be summarized as: 1. The average of the reading comprehension tests for the students implemented the sentence analysis method to learn reading and writing is higher than the students applied the phonic-based sentence method to learn reading and writing. 2. The results of reading comprehension test reveal clearly the meaningful difference in accordance with the reading and writing method. In terms of reading comprehension sentence analysis method is proved to be superior than phonic based sentence method. 3. Most of the teachers generally state that sentence analysis method is more effective on reading comprehension. As a result of the findings some of the suggestions are as follows: 1. Changes might be done on phonic based sentence method in terms of reading comprehension. 2. Programs ensuring the co-utilization of effective methods for literacy can be prepared. For new researches some of the suggestions are as follows: 1. Preserving the same conditions, this research can be carried on with the increased number of students. 2. These two methods can be compared in different dimensions, such as reading writing pace, pronunciation, silent reading, writing and so on. Key Words Reading and Writing methods, Reading Comprehension