İzole sıçan gastro-özofagal sfinkterinde asetilkoline bağlı kasılmalarda felodipin, verapamil, nimodipin ve nikardipinin inhibitör etkileri
  1. Tez No: 17404
  2. Yazar: ARZU KÜÇÜKOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EKREM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
24 ÖZET Sunulan bu in vitro çalışmada, sıçan gastro-özafagal sfinkterinde, asetilkoline bağlı kasılma üzerine felodipin, verapa mil, nimodipin ve nikardipin gevşetici etkileri araştırıldı. Sıçandan alınan gastro-özofagal sfinkter temparatûrû 37° C de sabit tutulan ve % 95 02-%5 C02 karışımı ile sürekli gazlandırılan Krebs-Henseleit solüsyonu içine alınarak, 10“4 M asetilkolin ile kasıldı. Tonik kasılma kararlı hale geldiğinde an- tagonistlerden biri kümülatif konsantrasyonda ( 10”9 - 10"4 M) ilave edilerek elde edilen cevaplar gözlendi. Çalışmanın diğer bölümünde ise, Ca+2 'suz ortamda asetilkolin ile kasılan doku üzerine aynı antagonist kümülatif konsantrasyonda uygulandı. Ca+2 'suz ortamda asetilkoline bağlı maksimum kasılma cevabı, başlangıçta Ca+2 lu ortamda meydana gelen kasılmayla eşit büyüklükte oluştu. Bu durum asetilkolinin ekstraselüler Ca+2 yanında, intraselüler Ca+2 kullandığını da göstermektedir. Kul lanılan kalsiyum kanal blokörlerinin inhibitor güç sıralaması, fe lodipin > verapamil > nimodipin = nikardipin şeklinde bulundu. Bu ilaçlar Ca+2 'suz ortamda inhibitor etki yapmadı. Bulgular, kul lanılan antagonistlerin gastro-özafagal sfinkter kasılmaları üzerine etkili olduklarını ve bu yapının spazmlarında kullanılabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
22 SUM MART In this in vitro study, the dilatory effects of felodipine, verapamil, nimodipine and nicardipine on the contraction in duced by acetylcholine of the rat esophageal sphincter were in vestigated. The gastro-esophageal sphincters, obtained from rats were suspended in Krebs-Henseleit solution, which was main tained at a constant temperature of 37° C and bubble with a gas mixture containing 95 % Oxygen and 5 % carbondioxide and were contracted with 10“4 M acetylcholine. In this part of inves tigation, cumulative concentrations (10”4-10~9 M) of one of the antagonists were added in the medium. Then the responses were observed. In the other part of investigation, cumulative concentrations of the same antagonist were applied on the pre paration, which was contracted with acetylcholine in the Ca+2 - free medium. The maximum contraction response induced by acetyl choline in Ca+2 - free medium was similar to the response, ob tained in medium with Ca+2. It was showed that, acetylcholine used both intra-and extracelular Ca+2. The potency of the inhibi-23 toiy effects of these calcium channel blockers was felodipine > verapamil > nimodipin = nicardipine. In Ca+2 - free medium, there was no inhibition. The results suggest that, these calcium channel bloc kers are effective on gastroesophageal sphincter contractions and may be useful in the treatment of esophageal spasm.