Kabakulak ve komplikasyonları
  1. Tez No: 174042
  2. Yazar: ALİ CAMCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM KURTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1981
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
- 40 - ÖZET Son yıllarda viral enfeksiyonların ve bunların başlattı - ğı olaylar ayrı bir önem kazanmaya başlamıştır. Bazı virüslerin belli organları tuttuğu söyleniyor idiyse de bunlar çoğu kez sis- temik enfeksiyona neden olmaktadırlar. Etyolojik faktör izole edi- lemese de bunların indirekt tanı yöntemleri ile aydınlatılması yollarına gidilmektedir. Organotropik olarak bilinen kabakulak virüsünün de 1934 den sonra sistemik enfeksiyon yaptığı aydınlatılmıştır. Kabakulak tipik olarak parotislerden birini veya ikisini tutabileceği gibi parotis dışı herhangi bir tükrük bezini tutarak ya da bunlarda hiç belirti vermeksizin, viremi sonucu menengoansef ali t,pankrea - tit,tiroidit, nefrit, orşit »ooforit,miyokardit de yapabilmektedir. Bu nedenle polikliniğimize müracaat eden ve kliniğimize yatırı - larak tedavi gören yaş ortalaması 19,2 olan, 6 kadın, 28 erkek top lam 34 olgu üzerinde çalışılmıştır. Bunlardan 10 u aseptik menen- jitli,14 ü 6rşitli olmak üzere toplam 24 olgu komplikssyonlu sey retmiştir. Kesin tanı konulamaması nedeniyle komplikasyonl arının ger çek sıklığının, daha doğru bir deyişle kabakulak enf eksiy#nunun diğer organları ne oranda tuttuğunun belirlenemeyişi de bir ger çektir. Olgularımız bu açıdan ele alındığında özellikle santral sinir sistemi ve pankreasın kabakulak enfeksiyonunda büyük oran da etkilendiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle kabakulaklı olgulara doğru tanı koymak ve tedaviye yön verebilmek açısından ele alın ması uygun olacaktır. Nitekim olgularımızda pankreasın enfeksiyon dan etkilenme oranı % 42,8 yani bir hayli yüksektir. Bu bilgilerin ışiğmda kabakulaklı olgularda menengiyal be lirtiler söz konusu ise L.P.$müphem karın ağrıları mevcutsa Lipaz aktivitesi,buna karşılık kabakulak hikayesi bulunmayan aseptik me nenjit olgularında da kanda ve B.O.S.'da kabakulak antikorlarının araştırılması etyoiojinin ortaya konması bakımından çok yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently the viral infections and the events which are started by them are getting more imported. Although they said that some viruses attack to some determined organs but they usually cause to systemic infections. Even though the etiologi cal agent can not isolate, it is applied to enlighten them by indirect diagnostic methods. After 1934, it has been explained that mumps virüse which is known as organotropic can be cause for a systemic in fection. Mumps typically may involve as well as in #ne or both parotid glands but involving any salivary glands other than parotid glands or it may cause meningoencephalitis, thyroiditis, nephritis, orchitis, oophoritis, myocarditis o"y viremia without any symptoms in the salivary glands, too, Because of that reason, we have studied on 34 cases whijsh afplied to our out-patients and in-patients clinics, their average of age was 19.2, % of them were females and 28 were males. Totally 24 cases had comp lications, 10 of them with aseptic meningitis and 14 Of them with orchitis. Because of not to be able to make a definite diagnosis the real incidence of mumps complications or with another cor rect saying its involvement reta to the other organs can not determine, is a reality. It is become evident that especially the central nervous system and pancreas are affected largely by mumps when our cases are examined from this point of view. So, it will be reasonable to pay attention to the patients with mumps to make a correct diagnosis and to direct the therapy. As a matter of fact the involvement rate of pancreas from the illness was % 42,8, that is highly increased. In the light of these data, it will be extremely useful to expose the etiology, if there are some meningeal findings in the patients with mumps lomber puncture should be carry out;if there is some vague abdominal pain serum lipase activity should be determined; on the contrary in the patients with aseptical meningitis which have not any mumps story mumps antibodies should be determined in the blood serum and CSF»