Batıkent 1 nolu Sağlık Ocağı bölgesinde 12-59 aylık çocuklarda kabakulak seroprevalansı ve buna etki eden faktörler
The Research of mumps seroprevalance and the factor wich affected in 12-59 months children in Batıkent No-1 Health Center in Ankara
  1. Tez No: 69528
  2. Yazar: RÜŞTÜ CENAP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
79 ÖZET Kabakulak enfeksiyonu çocukluk çağında sık görülen ve gelişen komplikasyonlar nedeniyle önemli bir bulaşıcı hastalıktır. Bu çalışmada, 12-59 aylık çocuklarda kabakulak seroprevalansını saptamak ve buna etki eden çocuğun kabakulak enfeksiyonu geçirme ve kabakulak aşısı olma gibi bazı faktörlerin etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, Batıkent 1 No'lu Sağlık Ocağı Bölgesi'nde gerçekleştirilmiştir. Sağlık Ocağına kayıtlı 261 çocuk incelenmiştir. İncelenen çocukların %20.3'ü 12-23 aylık, %23.8'i 24-35 aylık, %27.2'si 36-47 aylık ve %28.7'si 48-59 aylıktır. Çocukların %47.1'si kız, %52.9'u erkektir. İncelenen çocuklar kreşe gitmemekte ve çocukların hiçbirinde kanser veya kronik bir hastalık bulunmamakta ve immun sistemi baskılayan bir tedavi uygulanmamaktadır. Çocukların %24.9'unda kabakulak antikor durumu pozitif bulunmuştur. Kabakulak enfeksiyonu geçiren çocukların %86.4'ü enfeksiyonu asemptomatik veya nonspesifik belirtiler göstererek geçirmiş ve %13.6'sı tipik kabakulak belirtileri göstermiştir. Kabakulak aşısı olduğu belirtilen çocukların %75'i ve kabakulak enfeksiyonu geçirdiği belirtilen çocukların ise %66.7'sinde kabakulak antikor durumu pozitifdir. 12-23 aylık çocukların %9.4'ünde kabakulak antikor durumu pozitif saptanırken, 48-59 aylık çocukların %35.6'sı pozitifdir. Enfeksiyon prevalansı erkeklerde %19.3 iken, kızlarda bu oran %25.4'dür. Kabakulak enfeksiyonu geçirme olasılığı yaş ile artmaktadır. 12-23 aylık çocukların %9.4'ü kabakulak enfeksiyonu geçirirken, bu oran 48-59 aylık çocuklarda %35.6 dır. Kabakulak enfeksiyonu geçiren çocukların vücut ağırlığı ve boy persentili %3'den küçük persentilde bulunanlar kabakulak enfeksiyonu geçirmemiştir. Bu bulgulara göre Türkiye genelinde kabakulak hastalığının bildirimi zorunlu hastalıklar listesine alınması, kabakulak aşısının Sağlık Bakanlığı tarafından rutin olarak yürütülen aşılama programına dahil edilmesi hastalığın eliminasyonunun sağlanması açısından yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY Mumps infection is seen frequent in childhood and is a serious communicable disease because of its complications. In this study, it is aimed to determine the mumps seroprevelance in 12-59 months children and the factors which affected the seroprevelance like having mumps or mumps vaccination. The research was done in Batikent 1 No'Iu Health Center's region. Research was done on 261 children which were registered in this health center. The 20.3% of these children were between 12-23 months, 23.8% of them were between 24-35 months, 27.2% of them were between 36-47 months and 28.7% of them were between 48-59 months. 47.1% of the children were female and 52.9% of them were male. All of the children hadn't been gone to the kindergarden and there wasn't any cancer or chronic disease in the children. None of them were taking immun suppressive threapy. In 24.9% of the children the mumps antibody state was observed positive. The 86.4% of the children which had mumps infection passed it asemptomatic or with nonspesific signs and 13.6% of them had typical mumps symptoms. The mumps antibody was observed positive in 75% of vaccineted children and 66.7% of the children which had mumps infection. The mumps antibody was observed positive in 9.4% of the children which were the age between 12-23 months and 35.6% of the children which were the age between 4-59 months. The 19.3% of the male children and 25.4% of the female children had mumps infection. The risk of mumps infection is increased with age. In the age of between 12-23 months the percentage is 9.4% but in the age of between 48-59 month the percentage is 35.6%. According to the weight and height; the one's who has percentile under 3% didn't have mumps infection. According to these findings mumps disease should be taken into communicable diseases list and mumps vaccine should be done in routine vaccination programme of Ministry of Health. Therefore these will be very usefull in providing eradication of the disease.