Farelerde (swis albino) aflatoksin B2 ve aflatoksin G2 ile oluşturulan hepatokarsinogenesis sırasında lizozomal enzim aktivitelerindeki değişiklikler
- Tez No: 174056
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
yi I. ÖZET Af la toksinler besinleri çürüten iki fungus türü (Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus) tarafından oluşturulurlar. Bu miko toksini er, bazı hayvan türlerinde ve insanlarda oldukça düşük seviyelerde hepatotoksik ve hepa- tokarsinoj eniktirler. Aflatoksinlerin biyokimyasal etki me kanizmaları hala tartışılan bir konudur. Bu çalışmada afla toksinlerin biyokimyasal etki mekanizmalarını saptamak ve bu konudaki çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla Aflatok- sin G2 (AFG2) ve Aflatoksin B_ (AFB2) ile oluşturulan hepa- tokarsinogenesis sırasında lizozomal enzim aktivitelerindeki değişiklikler incelenmiştir. Aflatoksin B LD3Q ve Aflatoksin G2 LD30 farelere intra- peritonal enjeksiyonla verilmiş; enjeksiyondan sonraki 2,4,8, 16,32 ve 64. saatlerde fareler öldürülerek karaciğerleri çı karılmış; Differansial santrifugasyon ve dansite gradient teknikleri ygulanarak karaciğer lizozomları izole edilmiş tir. Soluble lizozomda Deoksiribonukleaz II, Ribonukleaz II, (3-glukuronidaz ve asit fosfataz özgül aktiviteleri tayin edilmiştir. Aflatoksin B2 ve Aflatoksin G" etkisiyle lizozomal enzim aktivitelerindeki değişmeler saptanmıştır. Çalışmalar sonucunda Aflatoksin B2 ve G2 nin karaciğer lizozomal enzim aktivitelerinde inhibisyona neden olduğu ve bu inhibisyonun AFB2 de AFG2 den daha fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII. SUKBARY Aflatoxins are produced by the common food spoilage fungus species (Aspergillus flavus, Aspergillus parasiticus). This mycotoxins are hepatotoxic and hepatocarcinogeniö in several animal species and human at extraordinarly low levels. The mechanism of biochemical effect of aflatoxins are still to be discussed. In this study, in order to contribute to this field, to identify the mechanism of biochemical effect of aflatoxins, the differance of the activity of lysosomal enzymes during hepatocarcinogenesis that are occured by aflatoxin B2 LD3Q and aflatoxin G2 LD^0 were studied. Aflatoxin B2 LD3Û and aflatoxin G2 LD3Q were given to mauses by intraperi tonal injection and 2, 4, 8, 16, 32 and 64 hours after the injection, mauşes were killed: and their livers were removed, and lysosomes were isolated by differantial centrifugation and dansity gradient techniques. Deoxyribonuclease II, Ribonuclease II, 0 -glucuronidase and Acid phosphatase spesific activity were measured in soluble lysosomal fraction. The effects of aflatoxin B2 and aflatoxin G2 on the alteration of spesific activities of lysosomal enzymes were determined. It was concluded that aflatoxin G2 and aflatoxin B~ couses inhibition in liver lysosomal enzymes activity; and inhibition coused by aflatoxin B2 is more than by aflatoxin G2.