Sigara dumanı maruziyetinin fare uterusundaki etkisi ve kantaron ekstresinin koruyucu rolü
The effect of cigarette smoke exposure on mouse uterus and protective role of hypericum perfaratum extract
- Tez No: 409643
- Danışmanlar: PROF. DR. ERĞİN ŞİNGİRİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Sigara Dumanı Maruziyetinin Fare Uterusundaki Etkisi ve Kantaron Ekstresinin Koruyucu Rolü Sigara dumanı maruziyeti birçok dokuda çeşitli etkilerle hasara neden olmaktadır. Ayrıca enflamatuar süreçleri arttırarak hemen hemen tüm insan dokularında patolojik durumlara yol açtığı bilinmektedir. Sigara kullanımı insan gebelikleri ve üreme fonksiyonları üzerine de olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Sigara ilişkili hasarın mekanizması yeterince aydınlatılamamıştır. Biz çalışmamızda sigara dumanının fare myometriyumu üzerindeki olası etkilerini enflamatuar süreçlerde rol oynayan enzim yolakları aracılığıyla göstermeye çalıştık. Ayrıca bu çalışma ile çeşitli dokularda antienflamatuar etkisi olduğu gösterilmiş ve doğada yetişen sarı kantaron bitkisinin sigara dumanı maruziyeti ile oluşması beklenen myometrial enflamatuar yanıtı önleyip önleyemeyeceğini araştırmayı planladık. Bu amaçla fareler üç gruba ayrıldı: Kontrol (duman yokluğunda), sigara dumanı grubu ve kantaron grubu(duman varlığında). Bu gruplara ayrı ayrı sekiz hafta boyunca (haftada 6 gün) sigara dumanı ve ilgili ajanlar uygulandı. Sekiz hafta sonunda uygulama yapılan fareler servikal dislokasyon ile öldürülerek uterusları izole edildi. İzole edilen fare uteruslarından hazırlanan homojenatlar ELISA tekniği ile enflamatuar cevaplar açısından değerlendirildi. Enflamatuar kaskadın önemli yolağı olan siklooksigenaz 2 ve sitozolik fosfolipaz A2 ve indüklenebilir nitrik oksit sentaz enzim düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlenerek enflamatuar yanıtta oluşan değişiklikler değerlendirildi. Sonuçta sigara dumanı maruziyeti ile oluşturulan durumda adı geçen her üç enzim aktivitesinde de istatistiksel anlamlı oranda artış olduğu gözlendi. Duman uygulaması myometrial dokuda enflamatuar süreçlerin ana belirleyici yolaklarında kritik öneme sahip enzim düzeylerinde belirgin artışa yol açtığı gösterildi. Ayrıca sigara dumanı ve kantaron uygulanan grupta ise enflamatuar enzim ekspresyonlarındaki artışın istatistiksel anlamlı düzeyde inhibe edildiği gösterildi. Çalışmamız, sigara kullanımı ve duman maruziyetinin fare uterus myometriyumunda enflamatuar cevabı artırdığı ve sarı kantaron ekstresinin ise bu etkiyi geri çevirdiği göstermiştir. Sigara kullanımı ile insanlarda erken doğum ve prematür bebek doğumlarında artış olduğu bilinmektedir. Sigara dumanının bu olumsuz etkilere yol açmasında myometrial dokuda enflamatuar cevabı artırmasının rolü olması mümkündür. Bizim çalışmamızdaki bulgular insan gebeliğinde gözlenen sigara kaynaklı olumsuz sonuçların altta yatan mekanizmalarına ışık tutabilecek veriler sağlamaktadır. Kantaron bitkisinin bu süreçte koruyucu rolü olabileceği gösterilmiştir. Bu nedenle sigara ilişkili üreme ve gebelik süreçlerinde myometrial dokuda gözlenen patofizyolojik mekanizmaların önemi ileri çalışmalarla tanımlanmalı ve kantaron ekstresinden ayrıştırılacak aktif bileşenlerle bu bitkinin koruyucu rolünün önemi aydınlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Exposure to cigarette smoke causes a variety of damages to human tissues. Exageration of inflammatory processes plays an important role with many hazards of cigarette smoke. Mechanisim of this damage has not yet been clearly identified. Therefore in the present study we aimed to invastigate the mechanisms of inflammatory hazards of the cigarette smoke exposure and we also aimed to reveal any potential protective antiinflammatory role of Saint John Wort's extract (hipericum perforatum). In experimental study, mice (Swis albino, female age: 8 weeks) separated into three groups; controls (without cigarette smoke exposure) cigarettes smoke group and St John's wort group (with cigarette smoke exposure). The cigarette smoke application continued 6 days in a week during eight weeks. In the end of eight weeks, the mice were killed by cervical dislocation and their uterus were isolated after abdominal dissection. Homogenized isolated uterus were studied with ELISA technique to determine the enzyme levels of determinants of inflamation namely; cyclooxygenase 2, cytosolic Phospholipase A2 and inducible Nitric Oxide Synthase activity. Cigarettes smoke exposure increased levels of aferomentioned enzyme levels significantly and this increase were observed to be reversed with hypericum Perforatum extract pretreatment. In this study; we showed that cigarette smoke exposure increased the enzyme levels of inflamatory response and this proinflamatory effect was shown to be blocked by hypericum perforatum extract. This study might have a contribution for understanding the underlying pathological mechanisms of preterm birth and low birth weight infants which were observed more often in women with cigarette smokers. İncreased myometrial inflamatory response might have a role for these adverse pregnancy outcomes. Therefore this study provides valuable information for further human studies which should investigate both the potential role of inflammation in uterine function and protective role of hypericum perfaratum in such cases.