Farelerde yapılan deneysel siyatik sinir kesisinde nifedipinin sinir rejenerasyonu üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Searching the effect of nifedipine on nerve regeneration in experimental sciatic nerve sections in mice
  1. Tez No: 194934
  2. Yazar: TANER YAZICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NEJMİ KIYMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Periferik sinir kesisi sonrası, sinirin motor ve duyu fonksiyonlarının sürdürülebilmesi günümüzde halen önemli bir sorundur. Bu yüzden, deneysel olarak periferik sinir cerrahisinin fonksiyonel sonuçlarını olumlu etkileyecek bazı farmakolojik ajanlar kullanılmıstır. Sinir rejenerasyonu patofizyolojisindeki gelismeler ve kalsiyum iyonun hücre (nöron) için eksitotoksik bir iyon olduğunun kabul görmesinden sonra, nöron rejenerasyonunda kalsiyum kanal blokerlerine olan ilgiyi arttırmıstır. Yaptığımız çalısmada; deney hayvanında olusturulan siyatik sinir kesisinde, bir kalsiyum kanal blokeri olan nifedipinin, sinir rejenerasyon üzerine olan etkisi fonksiyonel, elektrofizyolojik, immünohistokimyasal çalısmalar yapılarak arastırıldı. Çalısma, her birinde 12 adet swis albino tipi erkek deney faresi bulunan iki grupta yapıldı. Deney hayvanlarının sol siyatik siniri mikroskop altında kesilerek, epinöral interfasiküler olarak primer sütüre edildi. ?lacın uygulandığı grupta; mikrolitrede % 0,006 konsantrasyonunda bulunan, 100 mikrolitre nifedipin solusyonu, kontrol grubunda ise; 100 mikrolitre fosfat tamponlu saline (FTS) solusyonu, spongostana emdirildi. Spongostan kesi yapılıp sütüre edilen siyatik sinir çevresine sarılarak, nifedipin ilaçlı gruptaki, FTS ise kontrol grubundaki deney hayvanlarına, bir kez lokal olarak uygulandı. Cerrahi islemden üç hafta sonra yapılan yürüme testi sonucunda, deney hayvanlarının formüle uygun olarak siyatik fonksiyon indeksleri (SF?) hesaplandı. Kontrol grubundaki SF? (ortalama -69,43 ± 3,46) ve nifedipinli gruptaki SF? sonuçları ( ortalama -41,54 ± 8,77) bulundu. Kontrol ve nifedipinli grupların SF?' leri Student t testi ile karsılastırıldı ve p < 0.001 değeri elde edilerek, sonuç nifedipin verilen grup lehine anlamlı kabul edildi. Kontrol grubunda yapılan ENMG' de ölçülen distal latans sonuçları karsılastırıldığında, salin uygulanmıs siyatik sinir kesili bacaklar ( ortalama 2,28 ± 0,55) ve sağlam bacaklar ( ortalama 1,30 ± 0,25) arasındaki farkın, Paried t testi ile ileri derecede anlamlı olduğu ( p < 0,001), yani spontan iyilesmenin, ileti fonksiyonunun normal seviyeye ulasmadığı görüldü. Nifedipin tedavisi almıs grupta yapılan ENMG' de ölçülen, distal latans sonuçlarına göre , siyatik sinir kesili bacakla ( ortalama 1,50 ± 0,27) sağlam bacaklar ( ortalama 1,16 ± 0,16) arasında olan farkın Paried t testi ile ( p < 0,001) korunduğu, yani nifedipin grubunda da tam bir iyilesme olmadığı tespit edildi. Bununla birlikte kontrol grubu ve nifedipin grubunun, salin uygulanan ( ortalama 2,28 ± 0,55) ve nifedipin uygulanan siyatik sinir kesisi yapılan bacaklarında ( ortalama 1,50 ± 0,27) distal latans sonuçları Student t testi ile karsılastırıldığında, p< 0,001 değeri elde edilerek, nifedipin grubunda kontrol grubuna göre, anlamlı derecede daha iyi bir iyilesmenin meydana geldiği tespit edilmistir. ?mmünohistokimyasal inceleme sonucunda, kesi yapılıp ilaç verilmeyen kontrol grubunda, kesi bölgesinde çok sayıda ve dağınık sekilde hedefe ulasamayan aksonlar mevcuttu. Nifedipin uygulanan grupta ise, kesi bölgesinde az sayıda olmasına karsın, düzenli sekilde kesi bölgesinden hedefe ulasan aksonlar mevcuttu. Kontrol grubunda 6 deney hayvanın siyatik sinirinde nörinom olusumu gözlenirken, nifedipinli grupta nörinom olusumu gözlenmedi. Sonuç olarak; nifedipinin periferik sinir iyilesmesi üzerine olumlu etkiler yaptığını tespit ettik. Fakat yine de nifedipinin periferik sinir iyilesmesi üzerine olan bu olumlu etkisinin, deneysel ve klinik karsılastırmalı çalısmalar yaparak desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
It is still one of the most important problem that to carry on the motor and sensory functions of the nerve after the peripheral nerve section. So, some pharmacological agents have been used experimentally to effect positively the results of the peripheral nerve surgery. However , with the well understanding of the pathophysiology of the nerve regeneration, it is accepted that the calcium ion is a excytotoxic ion. After this; the popularity of this drugs is increased in the era of neuron regeneration. In our study, we examined the effect of nifedipine that was a calcium channel blocker on the nerve regeneration that we made sciatic nerve sections in experiment animals and searched the effect of drug by using functional , electrophysiologic and immunohistochemical studies. There were two groups and twelve swis albino type male experiment mice in each group. Left sciatic nerve surgery was done with epineural interfascicular method on microscopically. In the test group the spongostan that inserted to the % 0,006 concentrated per microliter and 100 microliter diluated nifedipine solution, was wrapped around the nerve. In the control group spongostan that inserted to the 100 microliter phosphate buffered saline (PBS) solution was wrapped around the nerve, then; nifedipine was given to experiment animals in drug group, PBS was given to experiment animals in control group, for once locally. With the results of the walking tests made after three weeks from surgery procedure, sciatic function indexes are calculated according to the formula. The results of SFI values of the control group is compared with the SFI values (mean -69,43 ± 11,99) of the nifedipine group ( mean -41,54 ± 8,77) using with Student t test and the level as p < 0,001 is established for acceptense the fawor of the nifedipine group. There is a statistically significiance ( p < 0,001) when we compared the distal latance results of ENMG in control group in means of difference between the sciatic nerve cut legs exposed to saline ( mean 2,28 ± 0,55) and normally legs ( mean 1,30 ± 0,25) with Paired t test. Spontaneous healing and signal transduction functions were not reached to the normal limits. According to the ENMG distal latance results in nifedipine treated group, the difference between sciatic nerve cut legs ( mean 1,50 ± 0,27) and normally legs ( mean 1,16 ± 0,16) are conserved with Paired t test ( p < 0,001 ), so we detected that there was also no complete healing in nifedipine group. However, when we compared distal latance results of the saline applied and nifedipine applied sciatic nerve cut legs in both nifedipine (mean 1,50 ± 0,27) and control group (mean 2,28 ± 0,55) with Student t test; better healing in nifedipine group than control group according to the p < 0,001 value was detected. In immunocytochemical examination of the control group which drug wasn?t used after the cutting of sciatic nerve , there were too many disorganized axons in cutting region which couldn?t be reached to the aim . In the nifedipine group , axons were less than control group but there were organized axons which were reached to the aim . Neurinoma formation in sciatic nerve was seen in six mice in control group but not in nifedipine group. In conclusion , we determined the positive effect of nifedipin on the peripheral nerve regeneration. Many experimental and clinical comparative studies are needed to prove the positive effect of this drug in the peripheral nerve regeneration.