Sigara dumanı maruziyetine bağlı damar hasarının moleküler temeli ve yeni tedavi yaklaşımı: Alfa-linolenik asit
The molecular basis of vessel damage i?nduced by cigarette smoke exposure and new treatment approach: Alpha-linolenic acid
  1. Tez No: 334318
  2. Yazar: HALİL MAHİR KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ŞİNGİRİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Fizyopatoloji, Biochemistry, Physiology, Physiopathology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sigara dumanı maruziyeti damar hasarına neden olmaktadır. Ve bu hasarın mekanizması moleküler düzeyde yeterince aydınlatılmamıştır. Bundan dolayı şimdiki çalışmada farelerde antiinflamatuar etkisi olduğu bilinen ve doğal olarak gıdalarda bulunan alfa-linolenik asid'in sigara dumanı maruziyeti ile oluşan damar hasarını önleyip önleyemeyeceğini araştırmayı planladık. Bu amaçla fareler çeşitli gruplara ayrıldı: Kontrol (duman varlığında ve yokluğunda), alfa-linolenik asit (duman varlığında ve yokluğunda) grupları oluşturuldu. Bu gruplara ayrı ayrı 2 ay boyunca (haftada 5 gün) sigara dumanı ve ilgili ajanlar uygulandı. 2 ay sonunda uygulama yapılan fareler servikal dislokasyon ile öldürülerek torasik aortları izole edildi. İzole edilen torasik aortların bir bölümü endotel fonksiyonlarını değerlendirmek için organ banyosuna asıldı. Daha sonra dokular fenilefrin ile kastırılıp asetilkolin ile gevşetildi. Alfa-linolenik asit uygulaması asetilkolin gevşemelerini artırdı. Duman uygulaması gevşeme yanıtlarını azaltırken duman ile birlikte Alfa-linolenik asit uygulaması bu azalmayı geri çevirdi. Düz kas fonksiyonlarını değerlerlendirmek için ise KCl ile kastırıldıktan sonra papaverine verdiği gevşeme yanıtları ölçüldü. Sigara dumanı, alfa-linolenik asit ve indometazin uygulaması papaverin ile oluşturulan gevşeme yanıtlarını değiştirmedi. Torasik aortların bir bölümü de nitrik oksid sentaz, fosfolipaz A2 ve siklooksijenaz enzimlerinin düzeyleri belirlemek için kullanıldı. Sigara dumanı siklooksijenaz-2 ve fosfolipaz A2 enziminin miktarında artışa neden oldu. Alfa-linolenik asit bu artışı azalttı. Sigara dumanı endotelyal nitrik oksit sentaz enziminin miktarında azalmaya neden oldu ancak bu azalma anlamlı bulunmadı. Çalışmamız, sigara kullanımı ve duman maruziyeti kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörü olduğu ve alfa-linolenik asit içerikli besin kullanımının bu hastalıkların riskini azaltabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Exposure to cigarette smoke causes vessel damage. And mechanisim of this damage has not yet been clearly identified. Therefore in the present study we aimed to invastigate the wheter vessel damage due to the cigarette smoke exposure will be prevented by the alpha-linolenic acid which has antiinflammatory effect in mice. In experimental study, mice (Swis albino, male age: 8 weeks) separated into some groups such as controls (with and without cigarette smoke exposure) alpha-linolenic acid (with and without cigarette smoke exposure) and indomethacin (with and without cigarette smoke exposure). The cigarette smoke application continued 5 days in a week during two mounths. In the end of two mounths, the mice were killed by cervical dislocation and their blood and thoracic aortas were isolated. Some of isolated aorts used in organ bath experiments for testing endothelial functions. The tissues were precontracted with phenilephrine then relaxed with acetylcholine. Treatment with alfa-linolenic acid increased acetylcholine relaxations. Smoke treatment decreased acetylcholine relaxation. Smoke with alpha-linolenic acid treatment increased acetylcholine relaxations versus just smoke treatment. For testing smooth muscle functions the tissues were precontracted with KCl then relaxed papaverine. There were no variations between testing groups. Other parts of thoracic aortas were used to determine endothelial nitricoxide sythase, cyclooxigenase-2 and phospholypase A2 enzymes levels. Smoke exposure caused rising in cyclooxigenase-2 and phospholypase A2 levels. This rising inhibited with alfa-linolenic acid treatment. Smoke exposure decreased eNOS levels. But this result was not istatistically significant. Using cigarette and smoke exposure is risk factor of cardiovascular disease. Our study showed that alpha-linolenic acid rich diets can decrease the risk of this disease