Paslanmaz çelik üzerine kaplanan CdSe yarıiletken filmlerinin fotoelektrokimyasal davranışı
- Tez No: 174064
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, CdSe/Na"S, S, NaOH/C hücresi kullanılarak fotoelektrokimyasal yolla güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi incelendi. Fotoelektrokimyasal hücrede fotoanot olarak kullanılan CdSe elektrodu, paslanmaz çelik levha üzerine elektrobiriktirme yöntemi ile hazırlandı. CdSe filmlerinin paslanmaz çelik levhala rı üzerine daha iyi yapıştırılabilmesini sağlamak amacı ile lev halar çeşitli yöntemlerle temizlendi. Hazırlanan filmler üzerinde asitte yıkamanın ve tavlamanın etkileri incelendi. Fotoelektrokim yasal hücrelerin eğri etkenleri ve % verimlilikleri akım - gerilim verileri kullanılarak hesaplandı. Bu çalışmada geliştirilen hücrelerin kısa devre akımları- 2 nın 6 - 17.8 mA/cm ve açık devre voltajlarının (D.K.E.'a karşı) 0.75 - 1.14 V aralığında değiştiği gözlendi. Ölçülen bu değerlere karşın eğri etkenlerinin 0.26 - 0.50 verimlerin ise % 0.3 - 3.2 aralığında değiştiği saptandı. Maksimum fotoelektrokimyasal hücre ömrü 21 gün olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the conversion of solar energy to electrical energy by using CdSe/Na_S, S, NaOH/C solar cell was investigated. CdSe electrode which is used as photoanode in pho- j toelectrochemical cell was prepared by electrodepositicm method | on the stainless stell substrate. To eliminate the adherence problem of CdSe ' films on surface, stainless stell substrates were cleaned by several methods. The effects of annealing and etching on CdSe films were analyzed. The fill factors and percent efficiencies were determined by using the current-voltage data of photoelectrochemical cells. It was observed that, the short circuit current and the open circuit voltage values of photoelectrochemical cell 2 developed in this study were in the range of 6-17.8 mA/cm and 0.75 - 1.14 V (versus S.C.E.) respectively. The fill factor values from 0.26 to 0.50 were determined from these measured data, where the efficiencies were in the range of 0.3 - 3.2 %. The maximum lifetime of photoelectrochemical cell was found as 21 days.