Hydroxyapatite coating on 316L stainless steel by dip coating method
Daldırma kaplama metoduyla 316L paslanmaz çelik üzerine hidroksiapatit kaplanması
  1. Tez No: 338879
  2. Yazar: SEZEN DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Farklı sıcaklık değerlerinde ve farklı polivinil alkol (PVA) miktarlarında 316L paslanmaz çelik üzerine hidroksiapatit (HA) kaplanması daldırma kaplama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Homojen, bağlanmış ve çatlaksız bir kaplama elde etmek için HA, yüzey etkinleştirici ve bağlayıcı madde olarak kullanılan PVA ile karıştırılmıştır. Bu bileşimde HA ağırlık oranı 15 % olarak sabit tutulurken, PVA nın iyonsuz suya ağırlık olarak oranı sırasıyla 5 %, 7.5 % ve 10 % olarak alınmıştır. Elde edilen filmler atmosferik fırında 500 ºC, 700 ºC and 800 ºC de ısıl işleme maruz bırakılmıştır. İkinci süreçte, altlıklar ile hyroksiapatitin birbirine daha iyi bağlanması ve korozyon dayanımını arttırmak amacıyla kaplanan numuneler 800 ºC, 900 ºC and 1000 ºC vakum fırınında ısıl işleme tabi tutulmuştur. Hem HA karışım oranları hem de sinterleme sıcaklığının kaplamanın yüzey yapısını etkilediği görülmüştür. Kaplamaların yüzey yapısını gözlemlemek amacıyla stereo mikroskop ve tarama elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. Vacum fırında yapılan deney sonuçlarında açık gözenekler ve gözenekler arası iletim PVA eklenmesiyle elde edilmiştir. Ayrıca 1000 ºC sinterleme sıcaklığında, metal altlık ile HA nın farklı ısıl genleşme katsayılarındaki uyumsuzluk sebebiyle, filmlerin yüzeyinde soyulmaların oluştuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydroxyapatite (HA) coating on 316L Stainless steel with different amounts of polyvinyl alcohol (PVA) additive and different sintering temperatures were fabricated by using dip coating method. Hydroxyapatite was inosculated with polyvinyl alcohol which was used as surfactant and binder in the composition to obtain adherent, uniform and crack free coatings. The compositions of PVA to deionized water in the mixture are 5 %, 7.5 % and 10 % wt. and the HA amount in the compositions are kept stable at 15 %. The films were subjected to heat treatment at temperatures 500 ºC, 700 ºC and 800 ºC in an atmospheric oven. In the second step, the coated samples were subjected to heat treatment at 800 ºC, 900 ºC and 1000 ºC under vacuum to increase the bonding between the substrate and the HA and to enhance corrosion resistance. The composition of hydroxyapatite slurry and the sintering temperature both affected the morphology of the coatings. Stereo microscope and scanning electron microscopy (SEM) were used to characterize the surface morphology of the coatings. The open porosity and pore connectivity were enhanced with PVA additive in the vacuum furnace. Also, it was observed that at 1000 ºC sintering temperature, films start to peel off from the substrate due to the mismatch of the thermal expansion coefficient of the metal substrates and the HA.