1.5 Aylıkken sütten kesilerek entansif besiye alınan Morkaraman ırkı tekiz-erkek kuzularında farklı besi süreleri ve kesim ağırlıklarının besi performansı ve bazı önemli karkas karakterlerine etkisi
- Tez No: 17420
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, 1.5 aylıkken sütten kesilerek entansif besiye alınan Morkaraman kuzularında, farklı besi süreleri ve kesim ağırlıklarının besi performansı ve bazı önemli karkas karakterlerine etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 26 baş Morkaraman ekkek tekiz kuzusu kullanılmış ve 93, 107 ve 114 günlük besi sürelerinin etkisi araştırılmıştır. Beside kesif yem ad-libitum düzeyde, kuru çayır otu ise ilk iki hafta hayvan başına günde 200 g., daha sonra 100 g olarak verilmiştir. Besinin 93, 107 ve 114. günlerinde ortalama canlı ağırlık 40 kg, 45 kg ve 50 kg'a ulaştığı zaman her bir peryotta şansa bağlı olarak seçilen beşer adet hayvan kesilerek kesim ve karkas özellikleri belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar özet olarak aşağıda sırasıyla verilmiştir. 1 -Grupların ortalama besi başı ağırlığı 17.40 kg, toplam canlı ağırlık artışları ise 93, 107 ve 114 günlük besi peryotları sonunda sırasıyla 22.88 ± 0.39 kg, 27.90 ± 0.90 kg ve 31.07 ± 0.68 kg olarak tespit edilmiştir. 2-93, 107 ve 114 gün beslenen gruplarda ortalama günlük ağırlık artışı sırasıyla 1. grupta 246.22 ± 4.225 g, 2. grupta 261.66 ± 5.58 g ve 3. grupta 272.92 ± 4.23 g. olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of various fattening periods and slaughter weights on the fattening performance and some important carcass characteristics of Redkaraman lambs weaned at 1.5 month of age and taken to intensive fattening. In this study, 26 Redkaraman single male lambs were used to determine the effects of 93, 107 and 114 days of the fattening periods. Concentrated feed was fed ad-libitum, but, the hay was fed daily 200 g per lamb during the first two weeks and 100 g for the later days. The slaughtering and carcass characteristics of 5 lambs, selected randomly from each periods were determined, after their average live weights reached to 40 kg, 45 kg and 50 kg respectively. General results obtained from this research were as follows: 1- The average starting weights of the three groups lambs were 17.40 kg. Total live weight gains were determined as 22.88 ± 0.39 kg, 27.90 ± 0.90 kg and 31.07 ± 0.68 kg for the periods of 93, 107 and 114 days respectively. 2- The average daily live weight gain was 246.22 ± 225 g in the first group; 261.66 ± 5.580 g in the second group and 272.92 ± 4.23 g in the third group.